Що чекає на військових після внесення змін до закону щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соцзахист

Дата: 05.04.2024 12:11

На початку травня набуде чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист», який 2 квітня 2024 року було підписано Президентом України Володимиром Зеленським.

Змін дуже багато і "Адвокат права" ознайомив з частиною основних.

1. До вислуги років зараховується:

  • участь у бойових діях у воєнний час, під час дії воєнного стану;
  • час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;
  • період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
  • час проходження служби, протягом якого особа брала безпосередню участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, - 

один місяць служби за три місяці!

2. В особливий період з моменту оголошення мобілізації до часу введення воєнного стану або до моменту прийняття рішення про демобілізацію військовослужбовцям надаються такі види відпустки:

  • щорічна основна;
  • канікулярна – для курсантів;
  • соціальна відпустка – 14 днів при народженні дитини;
  • за сімейними обставинами за визначеними у законі причинами;
  • за сімейними обставинами з інших причин, не визначених законом;
  • відпустка для строковиків.

3. Загальний час безперервного перебування військовослужбовця в закладах охорони здоров’я та у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою або у відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва) із збереженням грошового та матеріального забезпечення не може перевищувати 12 місяців поспіль.

4. Розмір одноразової грошової допомоги, що виплачується у разі загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов’язків військової служби, не може становити менше 15 млн гривень.

5. Штрафні санкції, пеня за невиконання зобов’язань, а також проценти за користування кредитом не нараховуються, крім кредитних договорів щодо придбання майна, яке віднесено чи буде віднесено до об’єктів житлового фонду та/або автомобіля.

6. Присвоєння чергового військового звання може бути застосовано вдруге, але не менше ніж через шість місяців з дня присвоєння попереднього військового звання, за умови безпосередньої участі у бойових діях не менше 3 місяців.

7. У рік звільнення із служби військовослужбовцям, які проходять строкову військову службу та підлягають звільненню із служби у порядку і терміни, визначені рішенням Президента України, у разі невикористання ними відпустки виплачується грошова компенсація за всі невокористані дні відпустки.

8. Не може бути військовим капеланом особа, яка належить до релігійної організації, що визнана такою, що входить до структури (є частиною) релігійної організації, керівний центр (управління) якої знаходиться в державі, визнаній такою, що здійснила збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину території України.