Військова форма – те, що виділяє саме військових з-поміж інших. У той же час камуфляж, піксель, мультикам чи форму будь-якого іншого зразка носять й волонтери, й представники влади, й просте цивільне населення.
Але носіння військової форми цивільними особами у воєнний час ускладнює виявлення диверсійно-розвідувальних груп ворога, негативно впливає на сприйняття суспільством особи у військовій формі через невідповідність поведінки цивільного у військовому одязі, що шкодить іміджу військової справи, тощо.
Влітку 2019 року КУпАП було доповнено статтею 186-8 «Незаконне носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців», яка встановлює відповідальність за носіння військової форми одягу із знаками розрізнення військовослужбовців Збройних Сил України або інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, особами, які не мають на це права.
Такі дії тягнуть за собою:
- або попередження + конфіскація форми із знаками розрізнення;
- або штраф 2550–3400 грн + конфіскація форми із знаками розрізнення.
Якщо ті ж самі дії вчинені особою повторно протягом року, то:
- або штраф 3400–6800 грн + конфіскація форми із знаками розрізнення;
- або громадські роботи 30–40 годин + конфіскація форми із знаками розрізнення.
Найголовніше з диспозиції цієї норми:
- суб’єкт не має права носити військову форму, але робить це;
- військова форма має бути зі знаками розрізнення.
Хто має право на носіння військової форми?
Військовослужбовці, військовозобов’язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти та ліцеїсти, а також громадяни, які звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми одягу. Відповідний статус чи право підтверджуються документами, наприклад, військовим квитком, посвідченням офіцера тощо.
Що таке знаки розрізнення?
Відповідно до частини 4 статті 7 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» знаки розрізнення військовослужбовців – знаки на форменому одязі, призначені для позначення військових звань, посад, приналежності до держави, військового формування, виду Збройних Сил України, роду військ, служб, військових частин (підрозділів), серед яких:
- погони, нарукавні та нагрудні знаки, знаки на спину;
- знаки на головних уборах, зокрема кокарди, емблеми, орнаменти;
- гаптування;
- канти і лампаси;
- ґудзики з символікою.
Аби притягнути особу до відповідальності за цією статтєю, потрібно щоб були наявні зазначені вище обидві вимоги.
Тож, якщо ви носите штани піксель та футболку з шевроном «ЗСУ Hub» – нічого не буде, а ось якщо ви «по формі», та ще з шевроном якоїсь бригади, погонами тощо, й не маєте на це права, – можете потрапити до поліції. Рішення про притягнення до адміністративної відповідальності виносить суд.
До речі, у ЄДРСР є відповідна судова практика, але й у таких справах можна отримати перемогу.
Звичайно, носіння військової форми має бути лише для тих, хто її має право носити і відповідні положення чинного законодавства підкоректують й носіння форми для цивільних буде заборонено, як, наприклад, у Польщі.