Стрілянина в Дніпрі та дії поліції: коментар адвоката

Дата: 30.08.2023 16:33

Вчора у м. Дніпро сталася резонансна подія, коли працівник поліції при спробі затримання чоловіка за підозрою у порушення ним ПДР, зробив постріли з табельної зброї в результаті чого потерпілий помер на місці пригоди.

Ситуацію прокоментував адвокат Роман Сімутін.

Суспільство й водії зобов’язані чітко виконувати й дотримуватися законних вимог представників поліції. Водночас і поліціянти мають діяти згідно з законом та інструкціями на випадок критичних ситуацій.

Як вбачає адвокат, якщо поліціянта не покарають (а можливі як ч. 1 ст. 115 КК України – вбивство, так і ч. 3 ст. 365 КК України – перевищення влади), то чи не спровокує це подібні інциденти й надалі?

Роман Сімутін зауважив, що на відео не побачив загрози для життя офіцера. Але всі докази ще мають об’єктивно зібрати й дослідити слідчі, а рішення вже ухвалить суд. Формально поліціянт не попередив про застосування зброї (цей обов’язок передбачений у ч.5 ст.46 ЗУ «Про Національну поліцію»), а підстави для застосування вогнепальної зброї без попередження (ч.6 ст.46) – відсутні.

На думку адвоката слідство й суд мають з’ясувати купу нюансів, зокрема й такі:

1) Чи дійсно в ситуації, що склалася, таке попередження про застосування зброї є невиправданим або неможливим?

2) Чи дійсно була загроза життю поліціянта, а заподіяні ним наслідки є необхідними та достатніми в такій обстановці?

Резюмуючи, Роман Сімутін додав, що у разі, якщо екіпажу трапився важкий випадок – наявні прояви насильства, тоді викликають допоміжний патруль, а авто порушника заблоковують. Завжди має бути дотримана співмірність вчиненого порушником правопорушення та жорсткості застосування до нього різних спецзасобів, але ніяк не вбивства.