У Австрії та Чехії змінюються деякі правила для українських біженців: деталі

Дата: 19.07.2024 08:22

В Австрії спростили доступ до ринку праці для українських біженців.

 Про це пише VisitUkraine.

Австрія, як і інші держави ЄС, зіткнулася із необхідністю інтеграції українських біженців у своє суспільство і одним із ключових аспектів цього процесу є забезпечення доступу до ринку праці, що дозволяє біженцям не лише забезпечувати себе, а й робити внесок в економіку країни, що приймає. У світлі цього парламент Австрії ухвалив закон, який передбачає надання вимушеним переселенцям з України необмеженого доступу до ринку праці.

Так, схвалений Федеральною радою законопроект вносить поправки до закону про працевлаштування іноземців та ще три інші законодавчі акти. Він дозволить українцям отримувати "червоно-біло-червону картку плюс" - дозвіл на проживання та роботу в Австрії без обмежень щодо конкретної компанії чи місцезнаходження.

Отримані умови RWR+

Зверніть увагу, що для отримання цього дозволу українські біженці, які мають посвідчення особи для переміщених осіб ("блакитну картку"), мають виконати низку вимог:

  • працювати в Австрії щонайменше 12 місяців протягом останніх двох років.
  • мати повне страхування та повну зайнятість.
  • мати можливість забезпечити себе самостійно.

Законопроект було ухвалено Національною радою ще 13 червня 2024 року, а 4 липня закон остаточно ухвалили.

Доступність картки RWR+ з 1 жовтня 2024 року

Відтак українські біженці з 1 жовтня 2024 року зможуть перейти з тимчасового захисту на картку RWR+. Крім зазначених вимог до працевлаштування, фінансового забезпечення та страхування, щоб отримати новий статус, українці повинні будуть мати сертифікат про складання іспиту Deutsch A1 або атестат про закінчення ВНЗ, а також мати договір оренди житла.

При цьому час, проведений в Австрії зі статусом тимчасового захисту, зараховуватиметься у п'ятирічний термін для отримання постійного місця проживання (ПМП) Daueraufenthalt EU та у шестирічний термін для отримання громадянства.

Важливим також є те, що картку RWR+ видаватимуть на три роки, якщо людина регулярно перебуває в країні протягом двох років і виконала модуль інтеграційної угоди. Скористатися карткою також зможуть родичі.

Виходячи з попередніх прогнозів, понад 7 тисяч переміщених українців в Австрії матимуть право на отримання Rot-Weiß-Rot plus.

А от у Чехії зростуть витрати на житло для українських біженців.

Так із серпня в країні можуть збільшити гуманітарну допомогу для родин біженців з України і може зрости сума витрат на житло, яка вираховується відповідно до розміру допомоги.

Про це йдеться у проєкті постанови уряду, пише 420on.cz.

Уряд Чехії обиратиме між двома варіантами збільшення, запропонованими Міністерством праці. Коригування покликане дати можливість людям з тимчасовим захистом знайти інше житло після того, як з вересня держава припинить надавати безкоштовне. В організаціях допомоги вважають, що розмір підтримки з боку Чехії невеликий. За неї важко винайняти та оплатити квартиру. Тому попереджають про погіршення ситуації для біженців з України.

"Оскільки з 1 вересня 2024 року іноземці з тимчасовим захистом більше не можуть жити у державному безкоштовно, необхідно скоригувати суми їхніх витрат на житло через гуманітарну допомогу – основну допомогу для цієї групи - так, щоб вони могли покрити свої витрати на житло", - заявили в Мінпраці.

Припускають, що суми можуть збільшити щонайменше за місяць до закінчення терміну надання безкоштовного житла.

Для біженців, які можуть працювати, держава зараз оплачує проживання у державному житлі максимум на п'ять місяців. Найдовше платять лише за вразливі групи населення. З вересня держава надаватиме безоплатне житло новоприбулим лише протягом перших трьох місяців.

Гуманітарну допомогу можуть отримувати лише родини біженців з доходом нижче прожиткового мінімуму та фіксованою вартістю житла. Тепер розмір цієї допомоги становить 6 тис. крон на місяць для вразливої ​​особи у зареєстрованому житлі та 3 тис. крон для інших. А також 4,8 тис. крон для вразливої ​​особи в іншому житлі та 2,4 тис. крон для інших. Виплати мають відповідати прожитковому мінімуму і доходу біженців.

За даними МВС, на на цей час у Чехії перебуває 362,1 тис. осіб з тимчасовим захистом. З них 91,7 тис – це діти та молодь до 18 років і понад 14 200 – старші 65 років. Три п'ятих із 256,2 тис. осіб активного віку становили жінки. Згідно з довідковим матеріалом, 97 тис осіб отримують гуманітарну допомогу. З них 66 тис. - це вразливі люди, тобто діти, студенти, вагітні жінки, люди старші 65 років, інваліди та ті, хто доглядає дітей молодше шести років.