У майбутній урядовій коаліції Німеччини домовилися скоротити допомогу біженцям з України, але тільки тим, хто приїхав після 1 квітня 2025 року. Також, ретельніше перевірятимуть і їх статки на батьківщині.
Про це пише DW.
Зокрема, повідомляється, що біженці з правом перебування відповідно до Директиви про масовий наплив, які прибули після 1 квітня, мають знову отримувати допомогу згідно з законом про шукачів притулку, якщо вони малозабезпечені, що має бути доведено в рамках послідовних і однакових у всіх федеральних землях майнових перевірок.
За формулюваннями цього речення у представленій у Берліні 9 квітня коаліційній угоді криється значне урізання соціального забезпечення біженців з України. Саме українці є єдиною категорією біженців, які отримують у Німеччині захист, відповідно до Директиви Європейського союзу про масовий наплив біженців. Цей винятковий статус закріплено у §24 Федерального закону Німеччини про перебування іноземців (Aufenthaltsgesetz).
Ця норма передбачає, що українці отримують тимчасовий захист негайно і не зобов'язані доводити в індивідуальному порядку, що вони мають підстави на захист від війни або переслідувань. Іншим біженцям, наприклад з Сирії, Іраку або Афганістану, доводиться роками чекати індивідуального рішення компетентних органів про надання притулку у Німеччині. Протягом цього тривалого періоду шукачі притулку отримують лише мінімальне грошове забезпечення для покриття базових потреб - 460 євро на особу. Левову частку грошей шукачам притулку подекуди навіть не виплачують на руки, а дають ваучерами для розрахунку за харчі й побутові товари (Bezahlkarte). Нині ці ваучери замість грошей використовують лише поодинокі громади, але ХДС/ХСС хочуть зробити їх стандартною практикою по всій країні.
Натомість біженцям з України, які прибували з 2022 року і дотепер, як і німецьким безробітним, нині виплачують базову соціальну допомогу, так звані "гроші для громадян": 563 євро на місяць. Не ваучерами, а грошима на рахунок.

Шукачам притулку з усього світу (а відтепер і українцям) надається найпростіший дах над головою - як правило, кімната в житловому контейнері, в якій подекуди доводиться проживати з кількома незнайомими людьми. Окремі кімнати надаються лише сім'ям.
Дотепер же українці могли, так само як і безробітні німці, отримувати субсидію на комунальні послуги й повну оплату оренди власної квартири, в рамках законодавчо встановлених цінових рамок у перерахунку на кожного члена родини.
Крім грошей, шукачам притулку надається право лише на безкоштовну базову медичну допомогу. Тепер саме цей "пакет виживання" отримуватимуть і новоприбулі біженці з України. З 2022 року українці зі статусом відповідно до §24 Федерального закону про перебування іноземців отримують повноцінне державне медичне страхування - таке саме, яке мають більшість німців. Для безробітних у Німеччині це страхування безкоштовне, а з працюючих стягується сума, відповідна до заробітку.
Крім урізання пільг новоприбулим з 1 квітня 2025 року українським біженцям, нова правляча коаліція ще й обіцяє жорсткіше перевіряти, чи не мають вони в Україні майна і доходів, які не відповідають критерію малозабезпеченості.
Там заявили про можливість повного обміну даними між соціальними, фінансовими і безпековими відомствами країн, однак, у відповідь представники соціальних відомств повідомили, що можливості ефективно перевірити майновий стан в Україні фактично вкрай обмежені. Крім того, наявність майна в Україні не означає автоматично його доступність у Німеччині, додали представники соцвідомств.