В Національній поліції створено центр поліграфологів кримінальної поліції, який працює на базі департаментів оперативно-технічних заходів та стратегічних розслідувань Нацполіції України

Дата: 09.10.2022 10:06

В Національній поліції створено центр поліграфологів кримінальної поліції, який працює на базі департаментів оперативно-технічних заходів та стратегічних розслідувань Національної поліції, - повідомляє Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України в мережі Фейсбук. В рамках створеного центру періодично проводиться навчання нових поліграфологів, в жовтні відбувся 11 випуск фахівців. За словами першого заступника міністра внутрішніх справ Євгенія Єніна: «Розвиток поліграфологів був одним із ключових фокусів уваги керівництва Національної поліції. З початку широкомасштабної військової агресії для поліграфологів з’явився широченний внутрішній фронт робіт. Але ми не маємо право на помилки, тому що від цього залежать долі людей. Внутрішній фронт буде визначатися рівнем професіоналізму праці поліграфологів». 

Основою широкого застосування поліграфів правоохоронними органами України є Закон "Про оперативно-розшукову діяльність". Стаття 8 цього Закону закріплює право органів, що здійснюють ОРД, опитувати осіб за їх згодою. Відповідно, використання поліграфа трактується як різновид опитування. При цьому, отримані таким чином відомості не можуть бути прийняти судами як докази у справі та не долучаються до матеріалів кримінального провадження, а тільки служать орієнтирами для збору офіційних доказів. Тобто призначення слідчим органом поліції у якості незалежного експерта поліграфолога - співробітника поліції не відбувається та за результатами тестування на поліграфі, громадянину не може бути пред'явлена підозра або обвинувачення, а також, національні судові органи не покладаються на висновки поліграфолога - співробітника поліції як судового експерта та не розглядають результат тестування на поліграфі як висновок судового експерта, що відповідає дотриманню рішення Європейського суду з прав людини у справі Проскурників проти Росії (Скарга №48364/11), рішення ЄСПЛ від 1 вересня 2020 року. - URL: https://cutt.ly/zBfHVR2

Довідково: ЄСПЛ встановив, що судовий розгляд відносно Проскурнікова був в цілому, несправедливим. Заявник не зміг оскаржити висновок судової експертизи, яку проводив працівник поліції та який було подано звинуваченням (органом слідства поліції). В результаті заявник був позбавлений можливості висувати аргументи на свій захист на тих же умовах, що і звинувачення. Таким чином, було порушення пункту 1 статті 6 Конвенції (справа ЄСПЛ "Проскурників проти Росії" (Скарга №48364/11), рішення ЄСПЛ від 1 вересня 2020 року).

УВАГА! В Україні тестування на поліграфі проводиться за безумовною підставою - наявністю добровільної згоди тестованої особи на проходження тестування із застосуванням поліграфа у відповідності до частини другої статті 28 Конституції України (жодна людина без її вільної згоди не може бути піддана медичним, науковим чи іншим дослідам). У відповідності до наказу Міністерства юстиції України № 1350/5 від 27.07.2015 предметом опитування із застосуванням спеціального технічного засобу - комп’ютерного поліграфа є отримання орієнтувальної інформації щодо: 1) ступеня ймовірності повідомленої опитуваною особою інформації; 2) повноти наданої опитуваною особою інформації; 3) джерела отриманої опитуваною особою інформації; 4) уявлень опитуваної особи про певну подію; 5) іншої орієнтувальної інформації, необхідної для конструювання версій розслідування певних подій. 

Проведення судово-психологічної експертизи із застосуванням поліграфа в Україні здійснюється атестованими Міністерством юстиції України судовими експертами психологами (поліграфологами) із застосуванням валідних та надійних поліграфологічних наукових методик, інших методів та видів експертного дослідження (ретроспективних, психодіагностичних) та відбувається у відповідності до вимог процесуальних кодексів, з урахуванням того, що висновок експерта є процесуальним джерелом доказів (засобом доказування), який не є обов'язковим для особи або органу, який здійснює провадження, і не має наперед встановленої доказової сили, а розглядається судами лише як одне із джерел доказів (засобів доказування) та підлягає перевірці та оцінці судами, нарівні з іншими зібраними доказами та експертизами у справі згідно з п. 2 ст. 212 ЦПК, ст. 94, 101 КПК, ст. 90 КАС, ст. 82, 86 КУпАП. Перевірка полягає у встановленні відповідності експертизи із застосуванням поліграфа критеріям оцінки доказів: належності, допустимості, достовірності експертизи, а також достатності і взаємному зв’язку у сукупності з іншими зібраними матеріалами, доказами у справі. Як приклад правові позиції Верховного Суду. Правова позиція ВС у справі № 343/1446/16-к, постанова ККС ВС від 12.11.2020: Дослідивши докази у кримінальній справі у їх сукупності місцевий суд дійшов умотивованого висновку про те, що дані, які були отримані судом під час допиту вказаних осіб та які містяться у наданих стороною обвинувачення письмових доказах, не доводять факту вчинення ОСОБА_1 інкримінованого злочину. Серед доказів, які були покладені у висновок суду є і заключення психофізіологічної експертизи особи з використанням комп`ютерного поліграфа (постанова ККС ВС від 12.11.2020 по справі № 343/1446/16-к). Правова позиція ВС у справі № 755/10943/17, постанова ККС ВС від 08.10.2020: Водночас судом надано оцінку висновку судової психологічної експертизи із застосуванням поліграфа, проведеної за згодою ОСОБА_1 , з якого, зокрема, вбачається, що комплекс стійких значущих психофізіологічних реакцій, отриманий у ході психологічного дослідження із використанням комп`ютерного поліграфа підекспертного ОСОБА_1 , із високим ступенем ймовірності свідчить про те, що в його пам`яті присутня значуща інформація щодо наявності у нього з ОСОБА_2 в день смерті останнього конфлікту, що він бачив момент його вбивства, що він завдав потерпілому у квартирі удару ножем у ділянку серця; у його пам`яті відсутня значуща інформація щодо причетності до вбивства ОСОБА_2 та інших осіб. Колегія суддів вважає, що судом надано належну оцінку всім наведеним у вироку доказам, як кожному окремо, так і в їх сукупності та взаємозв`язку, відповідно до вимог ст. 94 КПК та правильно визнано їх достатніми для постановлення обвинувального вироку (постанова ККС ВС від 08.10.2020 по справі № 755/10943/17).

07 жовтня 2022 року у Національній поліції відбувся 11-й випуск спеціалістів-поліграфологів (працівників поліції). У заході взяли участь перший заступник міністра внутрішніх справ Євгеній Єнін, перший заступник Голови Національної поліції Михайло Кузнєцов, керівник Департаменту стратегічних розслідувань Валентин Копаєв та віцепрезидент компанії «Axciton Systems, Inc.», член American Polygraph Association (APA) Оксана Стівенсон.

Для проходження цього курсу було відібрано групу із 12 співробітників територіальних підрозділів Національної поліції та Державної митної служби. Упродовж 4-х тижнів слухачам інструктори викладали базовий курс у сфері поліграфологічних досліджень відповідно до останніх рекомендацій Американської асоціації поліграфологів Сполучених Штатів Америки (American Polygraph Association (APA).

У цьому році до навчальної програми був доданий ще один блок, необхідний під час війни, - для встановлення осіб, причетних до диверсійної та колабораційної діяльності. Всі слухачі успішно закінчили навчальний курс і тепер будуть використовувати набуті знання та навички у своїй професійній діяльності.

Перший заступник Голови Національної поліції Михайло Кузнєцов подякував інструкторам за їхню роботу та за неоціненний вклад у підготовку поліграфологів для підрозділів Національної поліції та системи МВС. Спеціалістам побажав не зупинятися на досягнутому, розвиватися та вдосконалювати свої професійні навички. Своєю чергою Валентин Копаєв, керівник Департаменту стратегічних розслідувань, повідомив, що кількість проведених заходів із залученням поліцейських-поліграфологів дала позитивні результати, тож про високий рівень професіоналізму випускників знають у всіх правоохоронних структурах України.

Керівництво МВС, Національної поліції та компанії «Axciton Systems, Inc.» вручили 12 випускникам сертифікати. Крім того, 11 поліцейських отримали сучасні поліграфи «Axciton», які будуть використовувати у своїй професійній діяльності.

З серпня 2022 року в Україні поновлено проведення курсів підвищення кваліфікації для вже працюючих українських поліграфологів на базі Міжнародного співтовариства поліграфологів (скор.- ISOPE), яке охоплює фахівців з 24 країн світу. Міжнародним співтовариством поліграфологів (США) на постійній основі протягом кожного року проводяться різні освітні заходи для українських поліграфологів у вигляді навчально-методичних вебінарів відповідно до міжнародного стандарту ASTM E2064-00 (2016 року) про періодичне підвищення кваліфікації в обсязі 40 годин протягом 2 років поліграфологами різних країн. Міжнародне співтовариство поліграфологів проводить акредитацію українських поліграфологів на відповідність міжнародному стандарту ASTM E2064-00 (2016 року) про періодичне підвищення кваліфікації поліграфолога. Тривалість одного навчально-методичного Вебінару ISOPE складає 6 академічних годин, обсягом 0,2 кредиту ЄКТС, з яких 3 акад. години це участь у online Вебінарі та 3 акад. години - самостійна робота слухача з наданими матеріалами (презентація, відеозапис Вебінару та у разі вимоги проходження тесту на перевірку знань за пройденим Вебінаром). 

З 2022 року навчальні Вебінари будуть проводитись виключно на українській мові. Реєстрація для участі в освітніх заходах поліграфологів за посиланням - https://forms.gle/FRNJZdKjT9HhoGTV7

24 країни, поліграфологи яких на теперішній час входять до членів Міжнародного співтовариства поліграфологів: USA, Costa Rica, Israel, Guatemala, Egypt, Colombia, Poland, South Africa, UK, Canada, Bulgaria, Mexico, Kazakhstan, Turkey, South Кorea, Singapore, Philippines, Pakistan, Ukraine, ​Italy, Honduras, Serbia, Nigeria, ​Romania. Під санкціями ISOPE щодо заборони участі у заходах ISOPE перебувають поліграфологи Russia.

25 жовтня 2021 року в Україні уведена професія «Поліграфолог» змінами № 10 до Національного класифікатора професій ДК 003:2010 та затверджена кваліфікаційна характеристика професії «Поліграфолог», яка набула чинності з дати затвердження Зміни № 10 до Класифікатора професій, а саме 25 жовтня 2021 року. Відповідальний за розробку кваліфікаційної характеристики - член ГО «Колегія поліграфологів України», директор Київського міжнародного судово-експертного інституту психологічної експертизи і досліджень на поліграфі, к.психол.н., доц. Олег Назаров. Текст кваліфікаційної характеристики професії «Поліграфолог» відкореговано та погоджено членами Координаційної Ради ГО «Колегія поліграфологів України» - Віталій Шаповалов, Олег Рибальченко, д.ю.н., проф. Олександр Мотлях, к.психол.н. Дмитро Зубовський, к.ю.н., доц. Олексій Алєксєєв, к.і.н., с.н.с. Діана Алєксєєва-Процюк, Андрій Лисенко, Олеся Гончарова. Наказ ГО «Колегія поліграфологів України» від 07.12.2020 року №1 «Про затвердження кваліфікаційної характеристики «Поліграфолог» підписано головою громадської організації Віталієм Шаповаловим. - URL: https://cutt.ly/YTAlaYV Введення професії «Поліграфолог» та визначення кваліфікаційних вимог до неї (кваліфікаційна характеристика) є сучасним кроком до приведення у відповідність переліку професійних робіт та назв в Україні згідно з нормативами міжнародних стандартів в цій сфері. 

Судовий Експерт Олег Назаров
expertize-journal