Відновлення електронного декларування та відкриття декларацій посадовців - Зеленський підписав закон

Дата: 11.10.2023 09:51

10 жовтня 2023 року, Президент України Володимир Зеленський підписав закон про відновлення електронного декларування та відкриття декларацій посадовців (законопроект №9534).

Деякі важливі пункти документу:

  • До 31 січня 2024 року декларанти мають подати декларації за 2021-2022 роки, у тому числі для проведення спецперевірок.
  • До середини грудня НАЗК має відкрити декларації для громадськості. Однак після відкриття Реєстру ми навряд побачимо там «свіженьку» інформацію.
  • Ті особи, які під час дії воєнного стану до набрання чинності Законом, вже подали декларації за 2021-2022 роки, мають право подати виправлені декларації за ці періоди.

Крім того, на що варто звернути увагу:

1. НЕ БУДУТЬ ВІДОБРАЖАТИСЯ ДЕКЛАРАЦІЇ:

  • військовослужбовців Державної прикордонної служби, Держспецзв’язку та Управління державної охорони;
  • осіб, які безпосередньо забезпечують безпеку посадових осіб відповідно до Закону України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб»;
  • суб’єктів декларування, які серед членів сім’ї у відповідному звітному періоді мають осіб, щодо яких наявні зазначені у частинах 7 (крім осіб, зазначених у пунктах 1–4 частини 7 ст. 45), 8-13 обставини (у тому числі якщо такі члени сім’ї не належать до суб’єктів декларування).

2. НАЗК матиме можливість вилучати з відкритого доступу декларації на підставі письмового подання керівника (заступника керівника) державного органу, в якому проходить службу чи працює декларант. Підкреслюємо, саме державного!

3. Депутати зможуть не декларувати квартири в оренді, витрати на які компенсують з бюджету, а також доходи у вигляді коштів, одержаних як відшкодування або покриття витрат на службове відрядження.

4. НАЗК не буде перевіряти підстави набуття квартир та авто до призначення на посаду, у зв’язку з перебуванням на якій в особи вперше виник обов’язок подання декларацій.

5. З закону приберуть норму про обов’язковість повної перевірки декларацій високопоставлених посадовців, тобто повна перевірка декларацій службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище, віднині не буде обов’язковою для НАЗК.

6. НАЗК проводитиме повну перевірку декларації на підставі інформації, отриманої від фізичних та юридичних осіб, із медіа та інших джерел, про можливе відображення у декларації недостовірних відомостей.

7. Суб’єкт декларування має право ознайомитися із усіма матеріалами повної перевірки щодо себе за результатами її здійснення. Копії вказаних матеріалів повної перевірки надаються НАЗК на письмовий запит суб’єкта декларування протягом 7 робочих днів з дня його отримання.

8. Встановлення невідповідності рівня життя суб’єкта декларування задекларованим ним майну і доходам не буде підставою для здійснення повної перевірки його декларації.

9. Чиновники зможуть не вказувати місцезнаходження нерухомості, де проживають їх діти та дружини за кордоном протягом воєнного стану. Суб’єкти декларування, які скористалися правом не вказувати ці дані, зобов’язані будуть подати дані після припинення воєнного стану.

10. Сумніви будуть тлумачити на користь декларантів, а роз’яснення НАЗК будуть лише рекомендаціями.

11. Чиновники, які встигнуть знайти в своїх деклараціях брехню раніше НАЗК, зможуть надати обов’язкові для розгляду НАЗК пояснення.

12. Вдвічі збільшується сума, на яку можуть приймати дарунки чиновники від однієї особи (групи осіб) протягом року (близько 10 тисяч грн). Також спрощується норма стосовно конфлікту інтересів між дарувальником та обдарованим – встановлюється 3-річний «строк давності» з часу отримання подарунку.

Адвокат права