Відповідальність за мародерство в умовах воєнного стану

Дата: 10.03.2022 15:05

Щодо відповідальності за кримінальні правопорушення проти власності в умовах воєнного стану та мародерство

В Україні триває війна. Війська Росії обстрілюють мирні міста. Частина мешканців виїжджає у пошуці безпеки. Закриваються магазини. Під час повітряних тривог люди переховуються у сховищах. При цьому всьому знаходяться ті, комі війна "как мать родная". Користуючись панікою і безпорадністю людей, активізуються шахраї та крадії. І уже і в Кривому Розі затримали двох "мародерів".

Пишемо в "лапках", тому що насправді люди не завжди розрізняють, хто є мародером, а хто - крадієм. Давайте з цим розберемось! Відповідну консультацію підготував Артем Положешний, керівник Криворізького бюро правової допомоги N2.

Президент Володимир Зеленський підписав Указ № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Народні депутати затвердили цей документ 300 голосами.

Згідно з указом, воєнний стан було запроваджено з 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Таке рішення ухвалено у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони й відповідно до українського законодавства.

Військове командування разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування має забезпечити передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи й повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

У зв'язку із запровадженням в Україні воєнного стану тимчасово можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини та громадянина, передбачені статтями 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також впроваджуватися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб.

В умовах воєнного стану та бойових дій виникають і факти вчинення злочинів, склад яких характерний лише в умовах ведення бойових дій.

Слід зазначити, що злочини спрямовані на заволодіння чужим майном фізичними особами, які не є військовослужбовцями кваліфікуються за:

  • ст. 185 «Крадіжка»,
  • ст. 186 «Грабіж»,
  • ст. 187 «Розбій»,
  • ст. 189 «Вимагання»,
  • ст. 191 «Привласнення, розтрата майна або заподіяння ним шляхом зловживання службовим становищем» Кримінального кодексу України.

Особи, які вчинили злочини передбаченими вищевказаними статтями, не підпадають під кваліфікацію за ст. 432 Кримінального кодексу України, а саме «Мародерство».

Що таке мародерство?

Стаття 432 Кримінального кодексу України передбачає відповідальність за мародерство.

Мародерство - викрадення на полі бою речей, що знаходяться при вбитих чи поранених, - карається позбавленням волі на строк від трьох до десяти років.

Об’єктом злочину є порядок несення військової служби під час ведення бойових дій.

Для мародерства характерні дії, пов’язані з викраденням речей у вбитих і поранених. Викрадення може бути таємним або відкритим, із застосуванням насилля чи без такого.

Під речами розуміються предмети обмундирування і особисті речі убитого чи пораненого (годинник, гроші та ін.). До них не відносяться озброєння і боєприпаси, документи, які мають військове значення, технічні засоби ведення війни та інші предмети, які збираються з метою подальшого бойового застосування.

Викрадення повинно вчинятися на полі бою, тобто на ділянці, де ведуться або велись бойові дії. Полем бою є також ділянка тилу, яка піддається обстрілу противником.

Викрадення речей поза межами поля бою (наприклад, у санітарному потязі) створює склад загальнокримінального злочину - крадіжки, грабежу та ін.

Не є мародерством заволодіння речами здорових військовослужбовців. Ці дії можуть кваліфікуватись як злочини проти власності.

Для складу злочину "мародерство" не має значення, до якої армії належать вбиті і поранені, речі яких розкрадалися на полі бою.

Мародерство передбачає наміри винного обернути вилучену річ у своє володіння. З цього ж моменту, тобто коли винний отримав можливість розпорядитися вилученою річчю за своїм розсудом, мародерство вважається закінченим злочином.

Із суб’єктивної сторони мародерство передбачає прямий умисел на заволодіння речами вбитих і поранених та корисні мотиви.

Суб’єктом мародерства може бути лише військовослужбовець.

Посилено відповідальність за мародерство!

Верховна Рада України прийняла в цілому проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство», №7124.

Законом посилено відповідні покарання за привласнення чужого майна на полі бою або використання трагічних обставин, бойових дій для власної наживи шляхом пограбування людей, в тому числі вбитих або поранених.

Законом внесено зміни та доповнення до ст. 185 «Крадіжка», ст. 186 «Грабіж», ст. 187 «Розбій», ст. 189 «Вимагання», ст. 191 «Привласнення, розтрата майна або заподіяння ним шляхом зловживання службовим становищем» Кримінального кодексу України, якими кваліфіковано дані діяння в умовах воєнного або надзвичайного стану за ч. 4 відповідних статей.

Законом внесено зміни до ст. 432 «Мародерство» Кримінального кодексу, якими встановлено відповідальність у виді позбавлення волі на строк від п’яти до десяти років.

Верховний суд звертає увагу громадян України на особливості відповідальності за кримінально карані посягання у сфері охорони основ національної безпеки, забезпечення захисту життя, здоров’я, прав і свобод людини в умовах воєнного стану.

У п. 11 ч. 1 ст. 67 Кримінального кодексу України закріплено, що вчинення злочину з використанням умов воєнного стану є обставиною, яка обтяжує покарання.

Це означає, що винна особа з метою полегшення вчинення кримінального правопорушення використовує найбільш несприятливий для суспільства час, тяжкі обставини та умови, в яких опинилося суспільство, що свідчить про підвищений ступінь суспільної небезпеки злочинів, які вчиняються в умовах воєнного стану.

Саме тому покарання для осіб, визнаних винними у вчиненні кримінальних правопорушень в період воєнного стану, суд буде призначати з урахуванням цієї обтяжувальної обставини, тобто вид і розмір призначеного покарання буде наближеним до максимальної межі, передбаченої КК України.

Криворізький місцевий центр з надання БВПД