Військові кримінальні правопорушення і кримінальна відповідальність

Дата: 02.06.2023 16:56

Людина зі зброєю – втілення найшляхетніших чеснот: захисник Батьківщини, рятівник від загарбника, лицар та герой. Але то в ідеалі. З різних причин дійсність інколи не така: екстремальні обставини і великі фізичні та психологічні навантаження, особливо під час війни, – є викликом, з яким не всі військові можуть впоратись. І через це бути критичною небезпекою для оточуючих, країни і самих себе. Саме тому військові кримінальні правопорушення жорстко караються законом.  

За що передбачена кримінальна відповідальність під час військової служби?

Непокора або невиконання наказу, самовільне залишення військової частини або дезертирство – найпоширеніші факти, за якими правоохоронці заводять справи в Україні щодо військових. 

Мобілізація привела на військову службу надвелику кількість людей, які вимушені жити у новій реальності. Ні, це не означає, що за кожну помилку їх будуть судити «по законам воєнного часу». Проте український Кримінальний кодекс – розділ ХІХ, статті 402-433 –  вказує на 9 груп правопорушень, за які передбачена кримінальна відповідальність військовослужбовців.

Це злочини проти порядку:

  1. Підлеглості.
  2. Проходження служби.
  3. Користування та збереження майна.
  4. Використання техніки.
  5. Несення бойового чергування.
  6. Збереження таємниці.
  7. Службової діяльності посадовців.
  8. Поводження в бою та в районі військових дій.
  9. Ведення війни (її закони та звичаї за міжнародними конвенціями).

Значну кількість нібито правопорушень, що постфактум інкримінують військовим, вони допускають в екстремальних ситуаціях. І це має суттєве значення для правильної кваліфікації вчинку або поведінки: чи то є злочин – і тоді його треба покарати, чи то дія, що не містить складу злочину – і в цьому випадку КК, навпаки, захищає людину.

Що робити військовослужбовцю, якщо звинувачують у кримінальному правопорушенню?

Самостійно захищатись від кримінального переслідування, особливо по такій специфічній категорії справ – складно. У разі висунення підозри військовий – приголомшений, а у більшості випадків і позбавлений волі, вочевидь потребує професійної юридичної допомоги. Військовий адвокат по кримінальним питанням –  спеціаліст, що відмінно знає законодавство та як працює правоохоронна система: він не дасть слідчому, прокурору або судді припуститись фатальних помилок, спаплюжити честь та зруйнувати плани військовослужбовця на майбутнє. 

З моменту розслідування військового кримінального правопорушення до винесення вироку і відбування покарання адвокатські послуги можуть змінити хід справи, мінімізувати шкоду, дати психологічну підтримку військовому тощо. 

Адвокат має право:

  • брати участь в службовому розслідування;
  • отримувати достовірну та офіційну інформації від будь-якого військового посадовця або органу влади;
  • супроводжувати всі слідчо-процесуальні дії;
  • контролювати людські стандарти утримання під вартою.

Військовий юрист простою мовою розтлумачить закон, дасть розумну пораду та унеможливить однобоке слідство і розгляд кримінальної справи з обвинувальним нахилом. Статус адвоката надає  можливості для ретельної перевірки доказової бази; відшукання фактів, що виправдують або зменшують ступінь кримінальної відповідальності військовослужбовців.

Якщо ви звикли боротися за правду і справедливість, не бажаєте стати цапом відбувайлом за прорахунки інших,  скоїли правопорушення не з власної волі – негайно звертайтесь до адвоката, що спеціалізується на військових злочинах.