Правова позиція ЄСПЛ у справі «MYSLIHAKA AND OTHERS v. ALBANIA» від 24.10.2023, заяви №№ 68958/17 та 5 інших https://cutt.ly/7wYujI4E
Шестеро заявників скаржились на неможливість проголосувати на національних парламентських виборах під час відбування ними покарання у виді позбавлення волі.
ЄСПЛ зазначив, що згідно з національним законом про вибори до парламенту відповідне обмеження не є загальним та універсальним. Воно застосовується лише у зв'язку з певними серйозними злочинами, за які закон передбачає суворі покарання.
У цій справі всі заявники були засуджені за вчинення тяжких злочинів (торгівля наркотичними засобами, організована злочинність тощо). Характер і тяжкість цих правопорушень виправдовують обмеження виборчих прав заявників, враховуючи його законну мету – забезпечення та гарантування суспільної довіри до функціонування виборних державних органів. При цьому заявники відбули відповідні покарання, і їхні виборчі права були відновлені після звільнення з місць позбавлення волі.
Отже, в законі вдалося збалансувати конкуруючі інтереси і пропорційність призупинення права голосу засуджених до позбавлення волі була забезпечена шляхом обмеження його конкретним переліком правопорушень, які стосуються обмеженого кола осіб.
Відповідно, відсутнє порушення ст. 3 Протоколу № 1 до Конвенції.