Видавати кредити лудоманам заборонено: Володимир Зеленський підписав закон

Дата: 20.05.2024 19:02

Президентом України було підписано ухвалений Верховною Радою закон, який передбачає особливу перевірку, яку в обов'язковому порядку повинні будуть проводити всі українські кредитори, перш ніж видати позику. Йдеться про необхідність переконатися в тому, що клієнт, який запитує фінансову допомогу, не страждає від лудоманії. Крім того, в законі передбачено окремий пункт про те, що родичам ігроманів дається можливість занести людину в той самий "чорний список", щоб вона не могла брати кредит і витрачати його на азартні ігри.

Тобто закон безпосередньо забороняє давати в борг гроші людям, які занесені до спеціального реєстру. Якщо порушити це правило, тепер цей факт вважається прямим порушенням законодавства.

Таке рішення є абсолютно правильним, оскільки людина з проблемною ігровою поведінкою зазвичай програє все, і постійно перебуває в пошуках нових грошей для фінансування своєї залежності. 

Так, звичайний гравець цілком може зареєструватися в тій самій Parimatch, отримавши промокод за посиланням parimatchpromocode.com і почати грати собі на втіху. За належного контролю це хобі нічим не небезпечніше за звичайні комп'ютерні ігри. Однак якщо людина не вміє вчасно зупинитися, то краще триматися від ігор на гроші якомога далі. Тому розробка подібних законів така важлива.

Співавтором закону є Ольга Василевська-Смаглюк. депутатка від "Слуги народу" пояснила, що під час розроблення було враховано окрему процедуру для родичів лудоманів - вони можуть звернутися до регулятора або до суду, щоб довести той факт, що людина позичає гроші саме для того, щоб грати в азартні ігри. Це важливо, оскільки кредитне навантаження в такому разі не дає змоги задовольняти найпростіші потреби.

В Україні реєстр людей із серйозною ігровою залежністю веде регулятор. Якщо буде доведено факт того, що кредит береться для гри, у реєстрі буде зроблено відповідну позначку. І компанія, яка займається кредитуванням, обов'язково має бути перевірена, є вона там чи ні. За наявності відмітки в реєстрі, у видачі кредиту буде відмовлено. якщо ж кредитор не дотримається вимог закону, то на нього чекає серйозний штраф.

Під забороною тепер і реклама кредитів, яка містить неправдиві відомості. Нацбанк відстежуватиме таку рекламу на предмет її відповідності дійсності. Зрештою, наголошується і на тому факті, що дані про видані кредити збиратимуться в спеціалізованому бюро, щоб кредитор бачив. чи варто довіряти позичальнику.

Нині нерідко буває таке, що перевірка закредитованості перетворюється на формальність, що може призвести до плачевних наслідків. Тому дуже важливо, щоб кредитори ставилися до цього питання якомога суворіше. Відповідальність за те, щоб відстежувати, наскільки уважно компанія ставиться до перевірки платоспроможності, також лягає на Нацбанк. 

За невиконання вимоги закону каратимуть штрафами, тож кредитор знатиме, що в разі чого він отримає збитки.