Як довести при розлученні, що житло придбали батьки?

Дата: 12.04.2024 17:13

Ситуація: ви розлучилися, але в шлюбі разом придбали квартиру. Правда, не зовсім разом: житло ви купили за гроші, позичені у своїх батьків. Але тепер квартира ділиться порівну між вами, як спільна власність подружжя.

Що робити в такому випадку та як довести, що квартира не спільна, а ваша особиста власність – розбирає адвокат Роман Сімутін.

Позиція суду

В конкретній справі Хмельницького міськрайонного суду позивачка хотіла розділити спільне майно подружжя та визнати за кожним із них право власності на частку двокімнатної квартири.

Чоловік же подав зустрічний позов, де просив визнати спірну квартиру його особистою приватною власністю. Він визнав, що житло придбано ними в шлюбі, проте коштом його батьків. Останні для цього взяли у борг в односельців.

Результат: суд розділив квартиру між колишніми порівну, адже чоловік не довів, що вона належить йому на праві особистої приватної власності. 

Теж саме сказала й апеляція: чоловік не надав належних та достатніх доказів того, що сплачені кошти за квартиру надали саме його батьки.

Чи міг чоловік перемогти?

Звісно. Правда, залежно від ситуації та наявних доказів. Зокрема, як зазначає адвокат, була подібна справа, де успішно довели, що квартиру купила мати за кошти, які взяла у кредит. І ситуація була аналогічна вищевикладеній, хіба що не подавали зустрічний позов.

Висновок

Якщо в позовній заяві чи відзиві на позовну ви просто напишете, що, мовляв, гроші для спірного житла подружжя позичили або надали батьки, то це чудова й правильна позиція.

Але щоб стати переможною, вона ще має бути й сильною: адже окрім твердження, вам ще й потрібно буде довести суду факт, що надані батьківські гроші дійсно існували. Наприклад, долучити кредитний договір або інформацію про депозит, який був знятий перед купівлею квартири. 

Позиція «у мене є розписка, що взяв гроші у батьків чи друзів» – не пройде.

Відео коментар адвоката Романа Сімутіна: