Як правильно оформити відстрочку від мобілізації: роз'яснення юристів

Дата: 22.03.2024 16:33

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації – це одне явище, а звільнення з військової служби – інше, і регулюються ці явища різними нормативно-правовими актами:

Про це нагадує "Адвокат права".

Якщо у вас є підстава для отримання відстрочки, автоматично вона не виникає – це лише право на отримання відстрочки, яке треба реалізувати у ТЦК та СП, шляхом проходження певної процедури.

Зазвичай, коли така особа з'являється у ТЦК, перше, що її просять зробити – це пройти ВЛК.

Однак, для отримання відстрочки не обов'язково проходити ВЛК! Такий висновок закріплено судовою практикою наприкінці 2023 року - рішення суду.

Але сталою практикою є наполягання представників ТЦК на проходженні ВЛК на першому етапі контакту з військкоматом.

Після проходження ВЛК, якщо особу визнано придатною, уповноважена особа ТЦК питає у військовозобов'язаного чи є у нього (неї) право на відстрочку. Якщо є, то треба надати підтверджуючі документи.

Щоб ваші документи не були втрачені, бажано підготувати відповідну заяву з проханням надати відстрочку, посилаючись на відповідний пункт статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а документи, які підтверджують ваше право на відстрочку, приєднати в якості додатків до вищевказаної заяви.

Треба мати з собою два ексемпляри заяви:

  • перший екземпляр з додатками ви передаєте особі, яка уповноважена отримувати такі документи;
  • на другому екземплярі вашої заяви просіть, щоб особа розписалась про отримання, зазначивши: свою посаду, ПІБ, дату, підпис і бажано, але необов'язково, печатку ТЦК.

Юристи наголошують, що два екземпляри повинні бути обов'язково!

Якщо уповноваженої особи немає на місці або вам письмово не підтвердили отримання заяви, потрібно подати заяву з усіма додатками рекомендованим листом з повідомленням про вручення через Укрпошту. Таким чином, у вас буде 100% доказ того, що ви передали, а ТЦК отримав вашу заяву з додатками.

Додатки бажано нотаріально завірити, щоб не носити з собою оригінали і не віддавати їх, але і тут є чимало але! Зокрема, дуже часто рішення МСЕК у ТЦК та СП витребують лише в оригіналі, тому завчасно потурбуйтеся про те, щоб у медичній установі вам видали два документи.

Строки надання відстрочки не встановлені, але в середньому треба чекати до 1 місяця.