Як зберегти стаж для нарахування пенсії, якщо працювали за кордоном - поради консультанта

Дата: 18.08.2023 21:14

Питання:

Я народився в 1959 році. З 1983 по 1990 рік жив і працював у Литві. При виході на пенсію мені цей період у стаж не зарахували, оскільки в трудовій книжці не вистачало якогось штампу. Я зробив запит у Вільнюс, а мені відповіли, що цим повинен займатися Пенсійний фонд. У свою чергу, в Пенсійному фонді мені відповіли, що займатися запитом не будуть, оскільки за це треба платити валюту.

Що робити в такому випадку?

Відповідь:

Це передбачено пунктом 3.3 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій…», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду від №22-1 25 листопада 2005 року.

Також важливо знати, що між Україною та Литовською Республікою існує Договір про соціальне забезпечення, підписаний 23 квітня 2001 року. Там, зокрема, зазначено, що документи, які на території однієї сторони були видані та засвідчені гербовою печаткою в установленому порядку відповідними державними органами, будуть  дійсними на території іншої сторони без легалізації. При цьому у статті 32 Договору вказано, що питання, пов̕язані з його застосуванням, вирішуються компетентними органами управління сторін.

Під компетентними органами в цьому випадку маються на увазі органи Пенсійного фонду. Імовірно, саме тому на запит до Литви вам відповіли, що цим питанням має займатися безпосередньо Пенсійний фонд. До того ж, бачимо, що органи ПФУ в певних випадках мають допомагати у зборі необхідних документів.

Спробуйте написати офіційну заяву з проханням допомогти витребувати необхідний документ. Якщо в місцевому управлінні не йдуть назустріч, то пишіть листа до обласного управління або до Пенсійного фонду України.

Більше того, можете додати копію вашої трудової книжки. Можливо, вища інстанція вирішить, що ваш стаж можна зарахувати і без відповідного запиту – за наявними документами.

Адже треба переконатися, що вам взагалі правомірно відмовлено у зарахуванні до стажу вказаного періоду.

 Сергей Коробкін, незалежний консультант 
"На пенсії"