Анна Скороход: "Без людей держави не буде" (Ексклюзивне інтерв'ю з Народним депутатом України)

Дата: 28.12.2023 12:48

Підбиваємо підсумки 2023 року разом із Анною Скороход, Народним депутатом України.

Обговорюємо актуальні питання: чому бюджет на 2024 рік став бюджетом виживання? Як українським пенсіонерам вижити на мінімальну пенсію? Чи законні дії ТЦК, які вручають повістки у спортзалах? Розглядаємо також перспективи прийняття Верховною Радою нового закону про мобілізацію.

Анна Скороход акцентує увагу на важливості людських ресурсів та необхідності зміни підходів держави у цій сфері.

Крім того про легалізацію канабісу, одностатеві партнерства, легалізацію проституції та майбутні вибори. Про все це докладніше читайте в ексклюзивному інтерв‘ю Геннадія Кірії.


Скороход
Анна Скороход та Геннадій Кірія

Геннадій Кірія: Бюджет на 2024 рік. Як ви його оцінюєте, це бюджет бідності чи бюджет розвитку?

Анна Скороход: Скоріше бюджет виживання і повна залежність від західних партнерів, оскільки він абсолютно дефіцитний. Його виконання буде залежати від тих рішень, які будуть прийматися в Європарламенті та в Сполучених Штатах Америки.

Геннадій Кірія: Чи допустимо те, що мінімальна пенсія менше прожиткового мінімуму?

Анна Скороход: Я завжди наголошуватиму, що люди не можуть жити поза межею бідності. І саме такі пенсії - це сором. І я розумію, що вижити на такі гроші неможливо.

Геннадій Кірія: Чи очікувати підняття тарифів, які анонсував Уряд?

Анна Скороход: Уряд анонсував підняття тарифів виключно через те, що ми беремо кредити у МВФ. Наступна причина - це вимоги євроінтеграції нашої країни, згідно з якими повинен бути вільний ринок в тому числі і в тарифоутворенні. Тому цього не можна уникнути.

Геннадій Кірія: З 1 лютого Уряд скасовує деякі виплати вимушено переміщеним особам. Кого вони безпосередньо стосуються? Хто буде отримувати виплати, а хто ні?

Анна Скороход: Я ще не бачила цього документу, на жаль. На мою думку, має бути дуже комплексний підхід. Дуже багата кількість переселенців втратили свої домівки, роботу, засоби до існування. Держава зобов'язана допомогти їм та забезпечити елементарними речами для нормального життя. Треба дуже обережно підходити до скасування якихось виплат.

Геннадій Кірія: Законопроєкту про мобілізацію ще немає, але вже багато дискусій точиться навколо цього питання. Скажіть, будь ласка, про які реальні зміни можна говорити?

Анна Скороход: Над законопроєктом працюємо вже дуже довгий період. Постійно доводиться змінювати, доробляти, бо є вимоги МВФ, Міжнародного банку, різних структур, які нас фінансують. Також беруться до уваги пропозиції військових структур - це надважливо. Але основна мета - це легалізувати та прописати чітку процедуру перевірки документів і видачі повісток, щоб викорінити те беззаконня, яке зараз відбувається.

Геннадій Кірія: Чи в межах закону дії ТЦК, які приходять з рейдами в спортзали чи торгівельні центри?

Анна Скороход: Ні. І Верховна Рада, на жаль, ніяк на це не реагує. Бо це чутливі питання, які не прийнято обговорювати.

Геннадій Кірія: А що робити людині, якій видали повістку в спортзалі, наприклад?

Анна Скороход: Повістка видається за місцем проживання або місцем реєстрації особи під особистий підпис. Порушення цього процесу - це порушення прав людини й громадянина. Він може оскаржити її в суді.

Геннадій Кірія: В кінці літа президент Зеленський звільнив майже всіх голів обласних ТЦК і призначив людей з бойовим досвідом. Чи вдалося побороти корупцію в ТЦК?

Анна Скороход: На мою думку, ні. Зміна обласних керівників не руйнує систему. Тут мав бути індивідуальний підхід. Кожного треба було перевірити, перевірити його близьких і родичів, друзів, знайомих, коло спілкування, наскільки вони збагатилися спочатку війни. Питання до роботи наших правоохоронців. Але я вам скажу, що проблема корупції загалом в Збройних Силах шалена. Ми не можемо її зараз виносити назовні, бо це буде використано на користь ворогом.

Геннадій Кірія: Ми всі спостерігали за нападками народної депутатки від «Слуг народу» Мар'яни Безуглої на Залужного. Як ви думаєте, ці нападки, вони зрежисовані на Банковій? Чи це така самодіяльність?

Анна Скороход: Я не можу погано сказати про Мар'яну. Ми разом працюємо в робочій групі. Вона дійсно хоче якихось позитивних зрушень, але при цьому має трохи специфічне бачення деяких речей. Я до Залужного дуже гарно ставлюся. Я вважаю, що на сьогоднішній день таких скандалів просто не має бути, тому що це все грає на руку ворогу. Ми маємо знаходити компроміси, шляхи вирішення всередині, не виносячи це назовні.

Геннадій Кірія: Зараз багато військових, які захищають свою країну з 24 лютого, втомилися. Як ви оцінюєте шанси демобілізації? І кого демобілізують в першу чергу?

Анна Скороход: Це надважке питання. Ми працюємо над відповідним законом вже місяців дев'ять і підіймаємо питання демобілізації. Добилися загального конструктиву по демобілізації військовополонених. Якщо людина була в полоні, повернулася і не хоче чи не може надалі служити, вона буде демобілізована за власним бажанням. Також стоїть питання демобілізації осіб, які не придатні або обмежено придатні, і які не можуть використовуватися на певних посадах. Щодо загального строку, треба встановити якісь рамки, щоб людина розуміла, наскільки вона потрапляє на службу. Завдяки цьому зміниться сам підхід до мобілізації, більше людей будуть самостійно призиватися на службу, бо вони будуть чітко розуміють, на який час вони туди потрапляють.

На сьогодні людина розуміє, що вхід тільки один, а виходу немає. Ми не можемо так використовувати людські ресурси, бо люди складають ядро суспільства. І без них держави не буде. І ми маємо змінити свої підходи до людей, забезпечити запит на справедливість, запит на рівність, коли люди розуміють, що поруч зі мною йдуть служити державні службовці та їх діти. Ми маємо змінити підхід, коли до людей відносяться, як до гарматного м’яса, і не забезпечуються ніякої військової підготовки. Якість, а не кількість має привалювати в підході до мобілізації, до використання людського ресурсу на лінії фронту. Тоді в нас будуть більші успіхи на передовій, в цій війні і в єднанні суспільства.

Наразі ми спостерігаємо таку ситуацію, коли люди втрачають ту єдність, що була на початку війни. Люди бачать несправедливість та відсутність рівності всіх перед законом і по відношенню до захисту своєї держави.

Геннадій Кірія: Чи не відштовхують від служби в армії корупційні скандали?

Анна Скороход: Корупція існує, як у військах, так і поза ними. І її рівень шалений. І, на жаль, ми можемо спостерігати, що люди, які вчиняють корупційні діяння, не несуть відповідальності за це. І звичайно в людей постає питання, чого я маю покласти життя, а хтось на цьому заробить гроші.

Я можу констатувати той факт, що при наявності шаленої кількості антикорупційних органів, витрачанню великої кількості бюджетних коштів на боротьбу з корупцією, ми все одно бачимо, що загальна картинка не змінюється. Щодо яскравих звільнень. Так, людину звільняють, призначають когось іншого, але ця людина залишається радником. Тобто де-факто схема продовжує існувати. Коли є звернення від хлопців про корупцію в військових частинах, ми починаємо розбиратися і отримуємо купа незадоволення.

Геннадій Кірія: Багато таких звернень?

Анна Скороход: Шалена кількість. І весь час ми розбираємося в оцій купі скарг та свавілля. Тому що це все відображається на загальному стані суспільства та військовослужбовців, які стоять на захисті нашої країни. Коли з них вимагають гроші за відпустку, за проходження лікування, за те, щоб вони не були на передовій, вибачте, але такого не може бути апріорі.

Отут ми маємо реагувати дуже злагоджено, викорінювати це дуже жорстоко задля того, щоб іншим не кортіло. В нас задача зараз підняти якість військ і знищити ту проблематику шляхом прийняття тих чи інших законодавчих актів для того, щоб тих проблем, які на сьогодні існують, їх взагалі не було. Коли боєць буде почувати себе захищеним, в нього буде інший морально вмотивований настрій на те, що він робить.

Геннадій Кірія: А хтось, хто вимагав хабар, вже поніс відповідальність?

Анна Скороход: На жаль, в нас ніхто не несе відповідальності. Я часто отримую відповідь - не на часі, недоречно, не доцільно звільняти або переводити на нижчі посади. Частіше за все їх або переводять в інші частини, або вони на певний період ховаються на лінії зіткнення.

Анна Скороход
Анна Скороход 

Геннадій Кірія: А що зараз відбувається в площині соціальних гарантій для військових? Родини загиблих дуже важко отримують компенсацію в 15 мільйонів за загиблого, не всім видають, приходиться проходити 100 кругів пекла.

Анна Скороход: На жаль, не завжди втрати, які відбуваються, є наслідками ведення бойових дій. І в це не хочуть вірити близькі родичі. Є психологічні проблеми, які призводять до летальних наслідків, та дуже багато різних аспектів.

Гроші великі, тому має бути зроблена певна процедура. Всі отримують, коли вони подають відповідний пакет документи. Спочатку йде перший транш, а потім залишок виплати розподіляється на декілька років. Вони їх отримують неодноразово на підставі того, що в країні дефіцитний бюджет, і в державі немає коштів.

Отут найголовніша задача стоїть - в зміні підходу до використання людського ресурсу. Чим менше ми будемо мати втрат, тим менше буде навантаження на бюджет. Ми маємо розуміти, що жива людина коштує державі дешевше, ніж мертва. Це цинічні слова, але це факт.

В нас потрібен бути певний державницький підхід. Якщо буде краще готуватися військовослужбовець, якщо він буде морально вмотивований, буде розуміти, що його сім'я захищена, щоб з ним не сталося, то в нас буде інша якість військовослужбовців. Правильне планування, аналітика реальної ситуації на полі бою, відповідальність командування за планування ситуації, а також за кількість втрат, які вони несуть, так само повинні бути частиною цього підходу.

Ви зрозумійте, що наша кількість населення, аж ніяк не відповідає кількості населення в Росії. І ми маємо до своїх людей ставитися надважливо із великою обережністю. Вони - не м'ясо. Людські ресурси – це найважливіше, що має країна.

Геннадій Кірія: Я з вами погоджуюсь. Я спілкувався з мамою хлопця, який отримав поранення. Там дуже-дуже важкий алгоритм виплат за поранення, виплат за отримання бойових поранень. Чи можливо спростити цей алгоритм?

Анна Скороход: Алгоритм простий – це одна довідка. Я попрошу всіх військових, чиї права порушені, чи хто має якісь проблеми, звертатися до Тимчасової слідчої комісії. Ми персонально розглядаємо кожен випадок і за наявності законних підстав вирішуємо всі питання. По пораненню іде виплата, коли людина знаходиться в госпіталі. За весь час, коли вона знаходиться в госпіталі, нараховується 100 тисяч гривень. Підстава - єдина довідка від військової частини, від медичної роти, у якій прописується, що травма отримана внаслідок захисту Батьківщини. Все. Це питання до командування, а також до фінансової частини військової частини, де проходить службу військовослужбовець.

Геннадій Кірія: Законопроєкт 7457 - зараз на порядку денному в Верховній Раді стоїть легалізація медичного канабісу. Чи дійсно це вирішить проблему для поранених? Чи це така корупційна схема?

Анна Скороход: Ми аграрна країна. І ми можемо вирощувати медичний канабіс в тому числі з метою продажу за кордон. Він досить дорогий на світовому ринку. Наші фармацевтичні компанії також можуть виробляти ті самі ліки, які використовуються при певних хворобах. Зараз ми їх закуповуємо за шалені гроші.

Я не проти легалізації, але питання в підході. В законі немає нічого про виробництво ліків, тільки вирощування. І в цьому плані маніпуляції точно будуть.

Геннадій Кірія: Юлія Володимирівна Тимошенко застерігає, що цей законопроєкт може понести дуже критичні наслідки та перетворити Україну на Афганістан. Чи не бачите ви таких загроз?

Анна Скороход: Ні. Я не бачу. Тут питання до роботи правоохоронних органів. І чи можлива буде реалізація цього закону в правових рамках, як воно виписано.

Геннадій Кірія: У Верховній Раді є законопроєкт про легалізацію проституції та легалізацію одностатевого партнерства, ви підтримуєте чи ні?

Анна Скороход: Проституція, де-факто вона є. Україна втрачає великий відсоток податків. В багатьох країнах світу це легалізовано – Німеччина, Нідерланди, багато можна прикладів навести. Я вважаю, нехай люди, які на це йдуть, платять за це податки, при цьому мають якісь соціальні гарантії.

Щодо ЛГБТ, я скажу відверто, я за традиційну сім'ю, за природні стосунки між чоловіком і жінкою. Якщо у вас є особливості, потреби, будь ласка, це ваше право. Але я вважаю, що це не має популяризуватися та нав'язуватися в суспільстві, особливо дітям, які мають вразливу психіку до певного віку. Це неприродні стосунки, бо так створено природою, що тільки чоловік та жінка мають дати потомство.

В своїй спальні кожен може робити все, що йому заманеться, але не можна нав'язувати, робити одностатеве партнерство публічними та нормальним для суспільства, легалізувати його. Я проти цього

Геннадій Кірія: Який на вашу думку законопроєкт, який став законом, був найуспішнішим у 2023 році?

Анна Скороход: Ті, що були напрацьовані робочою групою по відношенню до військових. Вони дійсно захищають права та інтереси військовослужбовців, підіймають їх соціальний статус. Країні потрібна сильна армія. Як наслідок, ми матимемо перемогу, ми будемо суб'єктом міжнародного права, ми будемо суб'єктом на міжнародній політичній арені. Україна має стати регіональним лідером. Тільки такий шлях для України буде сповнений розвитку і процвітання країни. В іншому випадку ми будемо таким придатком, який будуть використовувати задля забезпечення своїх власних потреб Єврокомісія, Євросоюз, Сполучені Штати Америки, МВФ.

Геннадій Кірія: Чи можливо буде провести вибори у 2024 році?

Анна Скороход: Я мрію про вибори, тому що дуже втомилася. Але, на мою думку, вибори провести неможливо, тому що в нас є окуповані території.

Відео версія інтерв'ю з Народним депутатом України Анною Скороход - my ua: