Автори публікацій у соцмережах несуть відповідальність за коментарі своїх підписників під дописами - рішення ЄСПЛ

Дата: 24.07.2023 16:06

15 травня 2023 року Велика Палата Європейського суду з прав людини винесла рішення у справі Sanchez v France, що стосується обвинувачення політичного діяча за невидалення коментарів, які містили мову ворожнечі, під його дописом на стіні у Facebook.

Суд не знайшов порушення статті 10 (свобода вираження поглядів) ЄКПЛ.

Велика Палата погодилась з рішенням щодо відсутності порушення статті 10 ЄКПЛ та підкреслила необхідність користувачів моніторити власні облікові записи, а також наголосила на підвищених вимогах до політичних та національних діячів.

Пересічні користувачі також відтепер будуть повинні моніторити та модерувати власний контент навіть за умови незнання ними відповідних стандартів у сфері свободи вираження поглядів або відсутності сповіщень про наявність потенційно протиправного контенту в коментарях на їх сторінках.

Але це рішення також може призвести до нівелювання функції публічного форуму, яку виконували коментарі в акаунтах публічних осіб.

Заявника було притягнуто до відповідальності не через дії коментаторів, а "з огляду на його статус "виробника", тож він має нести відповідальність не замість коментаторів, а за іншим правовим режимом". Це дуже важлива теза для розуміння!

Прості користувачі, які не є політиками чи публічними особами, також перебувають під загрозою бути притягненими до відповідальності за несвоєчасне реагування на неправомірний контент. Відповідальність власника сторінки може наступити навіть у разі, якщо його ніхто не сповістить про протиправність коментарів: відповідного функціоналу на платформі може взагалі не існувати, оскільки усі скарги направляються переважно самій платформі.

Враховуючи те, що Конвенція і практика ЄСПЛ відповідно до чинного законодавства для України є джерелами права і обов'язковими до застосування, можна зробити висновок, що невдовзі такі справи з’являться і в наших судах.

Адвокат права