«Час Ч»: Чи розблокують кордон Туск зі Шмигалем?

Дата: 28.03.2024 12:21

Сьогодні, 28 березня, очікується зустріч глав урядів Польщі та України. Планується, що серед інших питань велика роль буде присвячена аграрним питанням, аби нарешті розв`язати протиріччя на кордоні. 

Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук каже, що в процесі євроінтеграції України моменти, які пов'язані з сільським господарством будуть виникати постійно. Тому сьогоднішня ситуація з агропродукцією - це «таке собі серйозне домашнє завдання з зірочкою», яке ми повинні вирішити зараз і повинні будемо виконувати в майбутньому.

Про це пише Голос Today.

Так, за словами експерта, польська сторона висуває дуже велику кількість додаткових вимог. Окрім ліцензування певних видів продукції, на які де-факто діє ембарго, а це - пшениця, кукурудза, насіння ріпаку та насіння соняшника, поляки хочуть ввести заборону на яблучний сік, мед, малину і ще низку продуктів. Марчук наголошує, що через такі обмеження українські товаровиробники втрачатимуть близько мільярда євро на рік.  

Експерт зауважує, що до вимог Польщі приєдналася і Франція. 

«Насправді дві такі топові країни в аграрному середовищі це Франція і Польща. Франція в ЄС давно контролює процес євроторгівлі. І на теренах Європейського Союзу в аграрній сфері Франція відіграє надвелику роль. Сьогодні дивлячись на об'єми, які ми маємо по реалізації, наприклад, яєць і м'яса курятини, то це певна умова французів. Тому що французи і поляки це одні з найбільших виробників в Європі курячого м'яса і яєць відповідно. І вони дуже активно висувають зараз вимоги щодо зернової групи», - зазначає Марчук.

Він також відзначив, що у польських протестувальників немає єдиної консолідованої лінії.

«Дуже велика кількість малих різних груп: одні за економічні моменти, інші - за політичні. І уніфікувати це в єдині вимоги для того, щоб проводити подальшу конструктивну розмову дуже важко. Інше питання, що ми повинні розуміти, що заполітизовані акції польських фермерів, це фактично протистояння влади і опозиції. І сказати в унісон, що всі вимоги, які можуть бути виконані з боку України задовільнять протестувальників, на жаль, не доводиться. Ми розуміємо, що ця історія тягнеться більше до місцевих виборів які вже будуть на початку квітня та виборів до Європейського парламенту. Чи припиниться після цього блокування побачимо, але дуже б цього хотілося», - резюмував експерт.