Дмитро Разумков: «Ми здобули незалежність у 1991 році, а стали нацією в 2022-му»

Дата: 02.03.2023 19:12

«Формула Перемоги в сьогоднішніх реаліях – це повернення до кордонів 91-го року. Тільки так повинна закінчитися ця страшна війна», – вважає Дмитро Разумков, голова МФО «Розумна політика».

Із перших днів війни Дмитро Разумков займається волонтерською діяльністю, проїхав 30 тисяч кілометрів із командою «Розумної політики» по всій лінії фронту, ініціював декілька важливих законопроєктів щодо підтримки бізнесу, військовослужбовців і захисту цивільного населення, яке постраждало через російську навалу; він, як і мільйони українців, робить усе можливе, щоб наблизити Перемогу.

Повну версію інтерв'ю дивіться на YouTube-каналі «Увага: КІРІЯ».


Геннадій Кірія: Американський президент Авраам Лінкольн сказав: «Ті, хто позбавляють свободи інших, не заслуговують на свободу самі». А що для Вас свобода?

Дмитро Разумков: Це свобода слова, свобода вибору, свобода дій, свобода життя. На жаль, сьогодні всі ці свободи опинилися під великою загрозою в умовах війни. І за кожну з них ми з вами вимушені боротися – як люди, як громадяни, як держава, як народ і як суспільство. Тому свобода – це можливість залишатися людиною.

Геннадій Кірія: Уже минув рік цієї страшної війни. Як Ви змінилися за цей рік? Як змінилася країна?

Дмитро Разумков: Дійсно, 24-те змінило всіх і кожного. Ми всі стали трошки жорсткішими, більш загартованими. Але, з іншого боку, ми почали інакше сприймати нашу державу, незалежність, свободу…

Те, що я побачив у наших людей, у нашого народу за цей рік, надихає рухатися вперед – до нашої Перемоги.

Я впевнений, що ці зміни відбулися на краще. І я впевнений, що ми самі від себе не очікували, які ми круті, які ми потужні, які ми державні, який ми народ. Народ, який вміє перемагати, але вміє залишатися людьми.

2

Геннадій Кірія: Ваша команда дуже активно займається волонтерською діяльністю. Розкажіть про це докладніше.

Дмитро Разумков: Від самого початку війни ми проїхали більше ніж 30 тисяч кілометрів із командою «Розумної політики» по всій лінії фронту. Сконцентровані більше на допомозі військовим, медикам і тим, хто постраждав від російської навали на тимчасово окупованих територіях.

Українська армія відрізняється від російської тим, що вона перш за все переживає за людей. Багато де нам казали військові, що насамперед потрібна якась провізія для місцевих, тому що людям треба допомогти, а ми якось справимося, впораємося. Насправді це демонструє, що ми маємо дійсно захисників і дійсно армію.

Ми з колегами та з нашими партнерами дуже багато зробили для медичних установ. Наші колеги з «Розумної політики», особливо Оксана Дмитрієва, дуже багато речей медичного призначення разом з іншими благодійними фондами організували та передали як військовим шпиталям, так і цивільним лікарням.

Геннадій Кірія: Після героїчного звільнення Херсона Ви поїхали туди. Розкажіть, які у Вас були відчуття, коли повернулися в наш український Херсон?

Дмитро Разумков: Я бачив людей, які були щасливі, що туди повернулася Україна в повному обсязі. Коли ми з колегами приїхали до Чорнобаївки, була можливість поспілкуватися з людьми, з місцевою владою, яка не повтікала, яка намагалася допомагати, яка намагалася зробити якось так, щоб швидше повернулися туди українські Збройні Сили. Я пам'ятаю розмови людей, які пишалися тим, що нічого від окупантів не брали.

Відчуття були неймовірні. І мені дуже хотілося, щоб такі самі відчуття були після того, як ми приїдемо до Мелітополя, Донецька, Луганська і нарешті Ялти з Сімферополем.

3

Геннадій Кірія: А як за цей рік змінилися люди? Чи стали ми більш згуртованими?

Дмитро Разумков: 100%. Кожен почав робити правильні речі на своєму місці: просто почав захищати свою державу. І це вийшла така колосальна сила, на яку не те що ворог не розраховував, а й ми не розраховували. Ми здобули незалежність у 1991 році, а стали нацією в 2022-му. Ця війна зробила те, чого не міг би зробити жоден політик в Україні. Стоїть одне питання – нашої Перемоги. Всі інші сьогодні відійшли на другий план.

Ми всі – українці. І насправді сьогодні немає східної, південної, західної або північної України. Є єдина держава, частина території якої поки що окупована.

Геннадій Кірія: Президент Зеленський сформував свій «Мирний план», до якого входять 10 пунктів. Скажіть, а яка формула Перемоги для Вас?

Дмитро Разумков: Ми втратили дуже багато наших захисників і захисниць, цвіт нації. Ми втратили дуже багато територій, які треба повертати. Ми втратили багато цивільного населення. І ми не можемо собі дозволити, щоб далі це продовжувалося. А зупинити це можливо, лише здобувши Перемогу в цій війні.

Тому план повинен складатися з одного пункту – Перемога України і повернення до кордонів 91-го року. Саме на це сьогодні орієнтуються приблизно 90% наших із вами співгромадян.

Геннадій Кірія: Сьогодні Україна – на перших шпальтах газет. В усьому світі говорять про Україну, захоплюються українцями. Яким у світі буде місце України після Перемоги, після цієї страшної війни?

Дмитро Разумков: Ми держава, ми народ, який точно має право бути в Європейському Союзі, має право бути частиною НАТО. І ми це довели.

Такої армії, яка сьогодні є в Україні, такого досвіду, який є в наших захисників, немає в жодній країні, що сьогодні є членом НАТО. Ми заплатили дуже високу ціну за це. Але це факт, що немає іншої держави з таким рівнем підготовки до війни з агресором.

Сьогодні Україна бореться не лише за свою землю та людей, вона бореться за подальше існування держави, тому що якщо ми програємо в цій війні, Україна як країна перестане існувати. Всі в цивілізованому світі повинні розуміти, що це повторення Другої світової війни. Коли ти думаєш, що якось постоїш осторонь і війна пройде повз тебе, то так не буде.

Сьогодні ми бачимо серйозну підтримку України з боку майже всіх цивілізованих країн світу. І щоб стати повноцінним членом і Європейського Союзу, і НАТО, ми повинні перемогти в цій війні. І це питання часу.

Геннадій Кірія: Повернемося до наших парламентських буднів, коли Ви були спікером. Центр управління парламенту був у парламенті, і Ви знаходили консенсус між усіма фракціями. Зараз в умовах війни Центр управління знаходиться на вулиці Банковій. Чи вважаєте це правильним, чи не заважає це демократичному розвитку держави?

Дмитро Разумков: Вважаю це неправильним. Я розумію, що під час війни повноваження Президента набагато більші, аніж у мирний час. Але я впевнений, що частина оточення Президента сьогодні використовує це на свою користь.

Якщо ми говоримо про наш рух у бік Європейського Союзу і НАТО, там є базові цінності. Це демократія, це свобода слова, це верховенство права, це справедливість, це повага до прав і свобод людини. Саме за це сьогодні воює українська армія. Не лише за землю, а й за людей, які сповідують те, про що я тільки що сказав.

Тому в кожної інституції, в кожної гілки влади є своє завдання і під час війни, і в мирний час. Не може бути такого, щоб Кабінет Міністрів був відділом в Офісі Президента з технічної імплементації рішень, які приймають на Банковій. Це неправильно не лише по відношенню до інституцій, це неправильно щодо тих підходів, які сповідує український народ.

4

Геннадій Кірія: А які ініціативи пропонує Ваше міжфракційне об'єднання, Ваша група «Розумна політика» в парламенті?

Дмитро Разумков: За цей рік було багато різних законопроєктів, які ми ініціювали. Є декілька ключових напрямів, на яких сьогодні повинна бути сконцентрована робота парламенту. По-перше, це допомога військовослужбовцям.

І сьогодні в мене викликає глибокий подив те, що відбулося майже на річницю війни: коли починають зменшувати виплати нашим військовослужбовцям. Я розумію, що люди воюють не за гроші. Але це серйозний демотиваційний фактор, коли на річницю війни в тебе держава починає забирати те забезпечення, яке тобі обіцяли на весь проміжок часу.

Ми нещодавно проголосували в першому читанні за законопроєкт, що дозволяє нашим військовослужбовцям, які під час цивільного життя не встигли здобути вищу освіту, ставати офіцерами. Я сподіваюся, що на наступному засіданні Парламенту ми зможемо проголосувати за цей закон у цілому і зняти цю проблему.

Також великим викликом сьогодні для держави є підтримка бізнесу. Бізнесу дуже важко сьогодні виживати. Ми з квітня б'ємося над тим, щоб запровадили пільгове кредитування для українського бізнесу. Хоча б для тих територій, які звільнені від окупантів і на які може повертатися український бізнес.

І сьогодні наше об'єднання «Розумна політика» пропонує частину коштів спрямовувати на пільгові кредити для бізнесу під 3-5% річних, що могли б відновити ті підприємства, які були зруйновані на тимчасово окупованих територіях. Чому це важливо? По-перше, відновлений бізнес – це податки до бюджету. Саме з цих податків ми фінансуємо українську армію. По-друге, це повернення людей. Це дасть нам змогу прив'язати людей до України, щоб вони не їхали за кордон. Це створення робочих місць, це зарплати, це можливість існувати та жити на своїй землі далі. На жаль, досі нам цього ще не вдалося зробити, але ми будемо намагатися впроваджувати цю ініціативу далі.

Геннадій Кірія: Нещодавно Ви були у Львові. Ви зустрілися зі студентами «Львівської політехніки». Скажіть, будь ласка, а що зараз найбільше турбує молодь? І які запити до політики має молодь?

Дмитро Разумков: Там було багато майбутніх міжнародників – моїх колег. Турбує, як і всіх українців, війна, економіка, міжнародне майбутнє держави, корупція.

Велика кількість молоді за цей рік стала більш свідомою, почала глибше розбиратися та занурюватися в ті процеси, що відбуваються в країні. Це ще один плюс від того, як змінюється держава в умовах війни, в умовах тих викликів, які перед нами стоять. Оскільки саме ці хлопці і дівчата завтра будуватимуть цю країну.

Мої діти живуть тут, навчаються в українській школі, в українському садочку. Хочеться, щоб вони залишилися не тими українцями, які розповідають з-за кордону, як вони люблять Батьківщину, а які тут жили б, тут її розвивали б і робили б її успішною.

Геннадій Кірія: А яку формулу успіху Ви порадили б молодому політику?

Дмитро Разумков: Не буває формул успіху молодого політика. Треба бути, по-перше, самим собою, тому що якщо ти почнеш підлаштовуватися, то це ні до чого хорошого не призведе. Плюс це з'їсть тебе зсередини.

А по-друге, те, що ти говориш, і те, що ти думаєш, має збігатися. Ти не повинен йти в політику для того, щоб заробити. Це не підхід. Тому що ти вкрадеш фактично в себе, в майбутнього своєї держави.

І питання справедливості. Закон повинен бути один для всіх. Коли це працюватиме в державі, то й запитань до влади і до політиків буде значно менше.

Геннадій Кірія: Про що Ви зараз мрієте?

Дмитро Разумков: Усі наші плани, амбіції, бажання трошки заморозилися, починаючи з 24 лютого 2022 року. І ось лише після Перемоги ми зможемо повернутися до повної їх реалізації. Тому, як і кожен українець, я сьогодні мрію про Перемогу.