Експрес-ліквідація підприємства: що це таке?

Дата: 04.03.2018 12:35

Сьогодні в Україні частим явищем стало припинення ведення бізнесу та ліквідація обраної форми господарювання. Не маючи бажання займатись довготривалою процедурою ліквідації підприємства, проходженням перевірок контролюючих органів та інших затяжних процесів, засновники та керівник шукають альтернативних способів припинення ведення господарської діяльності. Одним із таких способів є так звана експрес-ліквідація. Що це таке і які можливі наслідки при таких діях?

Варто розуміти, що експрес-ліквідація не є ліквідацією підприємства у класичному його розумінні. Як юридична особа підприємство продовжує існувати та не припиняється, але, фактично, з моменту проходження так званої процедури експрес-ліквідації із діючих засновників та керівника підприємства знімається вся відповідальність за подальшу долю підприємства. Однак, важливим моментом є те, що у такому випадку засновники чи керівник не звільняються від відповідальності за вже вчинені ними дії раніше. Також не варто вважати, що відповідальність засновників чи керівника є абсолютною, оскільки в багатьох випадках відповідальність покладається саме на підприємство як юридичну особу.

Експрес-ліквідація передбачає вчинення ряду таких дій як: зміна засновників підприємства, звільнення діючого та призначення нового керівника, зміна юридичної адреси підприємства, контактних номерів телефону, а при потребі і найменування та інших ідентифікуючих даних. Фактично, з моменту звільнення діючого керівника з нього знімається тягар адміністрування підприємства та перекладається на нового керівника. Така ж доля чекає і засновників підприємства. Проте, якщо у їхніх діях раніше були факти правопорушень, то навіть після їх звільнення чи виходу зі складу засновників, таких осіб може бути притягнуто до відповідальності передбаченої законом, але лише за дії, вчинені безпосередньо ними. Проте навіть при звичайній повній ліквідації підприємства факт юридичної відповідальності за свої дії зберігається до закінчення строків давності.

Серед плюсів експрес-ліквідації можна виділити її короткотривалість (декілька днів на підготовку документів та перереєстрацію у державного реєстратора), відносна дешевизна та абсолютна законність.

Єдиним значним мінусом експрес-ліквідації можемо виділити той факт, що юридична особа залишається діючою, хоча із новими засновниками та керівником. Це може спричинити окремі незручності для колишніх засновників чи директора, такі як: дзвінки з контролюючих органів чи контрагентів (відповіддю на такі дзвінки зазвичай є пояснення, що особа вже не має ніякого відношення до підприємства і всі ці питання потрібно задавати новим засновникам та керівнику), листи чи повідомлення (реакція така ж як і на листи).

Юридична компанія "Варта права"