Гранти: найголовніше, що потрібно знати

Дата: 23.02.2024 14:45

Перше і найголовніше, що маємо розуміти, гранти — це не лише гроші!

Це підтримка грошима, майном (обладнанням, устаткуванням), фінансовими або іншими ресурсами.

Надається така допомога на умовах:

  1. Кому: бізнесу (компаніям, підприємцям), науковцям, дослідникам, діячам культури та мистецтва.
  2. На що: на визначені цілі, наприклад, на закупівлю обладнання відповідно бізнес-плану, роботи та послуги, права інтелектуальної власності, стипендії.
  3. Як: безоплатно (безпроцентно!), тобто процент за користування грантом сплачувати жодному банку не потрібно. Безповоротно — віддавати грантові кошти не потрібно. Необхідно лише виконувати умови грантової угоди, заздалегідь визначені надавачем гранту.

Хто може надавати гранти:

  • держава (з державного або місцевого бюджету);
  • юридичні особи, включно з іноземними або міжнародними організаціями;
  • фізичні особи, в тому числі з інших країн.

На які цілі можна отримати грант:

Згідно з Законом України «Про наукову і науково-технічну діяльність» (№ 848, п. 5 ст. 1) гранти надають для розвитку матеріально-технічної бази для провадження наукової й науково-технічної діяльності, проведення конкретних фундаментальних та (або) прикладних наукових досліджень, науково-технічних (експериментальних) розробок, зокрема на оплату праці наукових (науково-педагогічних) працівників у рамках їх виконання, за напрямами та на умовах, визначених надавачами гранту.

Згідно з законом України «Про культуру» (No 2778, п. 3 ч. 1 ст. 1) грант надають суб’єкту, який провадить діяльність у сфері культури, для реалізації культурно-мистецького проєкту.

Згідно з Законом України «Про державну підтримку книго- видавничої справи в Україні» (No 601, ст. 1З) грошові кошти (фінансові ресурси), надавані на безоплатній, безпроцентній і безповоротній основі субʼєктам господарювання та фізичним особам за результатами конкурсного відбору, для реалізації програм, проєктів, заходів, а також для інституційної підтримки суб’єктів видавничої справи незалежно від форми власності.

Згідно із «Податковим кодексом України» (пп. 14.1.2771 п. 14.1 ст. 14 розд. I), бюджетний грант — це цільова допомога у вигляді коштів або майна, які надають на безоплатній і безповоротній основі коштом державного та/або місцевого бюджету, міжнародної технічної допомоги для реалізації проєкту або програми у сферах культури, туризму та в секторі креативних індустрій, спорту й інших гуманітарних сферах у порядку, встановленому законом.

Згідно із Постановою Кабінету міністрів України «Про створення єдиної системи залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги» (№ 153), грант — це фінансові ресурси, що надаються у національній чи іноземній валюті в рамках грантової угоди (проєкту, програми). Дана постанова чітко регулює процедуру надання більшості міжнародних грантів, зокрема державної реєстрації, моніторингу проєктів (програм), акредитації виконавців (юридичних осіб - нерезидентів), реєстрації представництв донорських установ в Україні.

Maryna Dmytriieva