Чи потрібно оформлювати договір страхування під час виїзду за кордон? Пояснення юристів

Дата: 27.10.2022 16:52

Чи потрібно під час воєнного стану у разі виїзду за кордон оформлювати страхування від нещасного випадку та медичне страхування? Чи потрібно мати “Зелену картку”? Чи можна оформити її онлайн?

На ці питання відповідає Юридичний порадник для ВПО.

Запитання:

Добрий день! У моєму рідному місті досі активні бойові дії. Наразі маю намір поїхати в Польщу на машині. Поки не вирішила на який строк, чи буду оформлювати тимчасовий захист… Підкажіть, будь ласка, чи потрібно купувати страховку на себе та авто?

Відповідь:

В умовах воєнного стану поліс для подорожуючих за кордон (туристичне страхування) під час виїзду до іноземних країн не вимагається та не перевіряється. Тим не менше такий документ наразі оформлювати варто, якщо строк перебування за межами України перевищує 24 години.

Так, до моменту оформлення тимчасового захисту, отримання статусу біженця, посвідки на тимчасове або постійне проживання подорожуюча особа вважається туристом і відповідно до Закону України «Про туризм» повинна мати туристичне страхування та страхування від нещасного випадку. За відсутності такого полісу оплату медичних послуг у країні перебування доведеться покривати самостійно, сплачуючи при цьому чимало коштів.

Разом із тим під час подорожі за кордон на автомобілі потрібно завчасно подбати про оформлення «Зеленої картки» - страхового сертифікату, що підтверджує наявність договору міжнародного страхування на авто. Така вимога передбачена ст. 16 Закону України “Про обовʼязкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.

Звертаємо увагу, що з 1 вересня оформити «Зелену картку» можна онлайн. Наразі таку послугу надають компанії, які мають право укладати договори міжнародного страхування. При цьому процедура оформлення аналогічна тій, що діє під час укладання внутрішнього електронного договору обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності.

Важливий нюанс: До виїзду за кордон потрібно буде роздрукувати pdf-файл із електронним страховим сертифікатом, оскільки чинні норми вимагають від автовласника пред’явлення саме паперової (біло-зеленої чи чорно-білої) версії.

Перелік країн, які визнають електронне посвідчення водія та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, доступний за посиланням https://cutt.ly/MNeNFsJ