Де можна ходити до лісу українцям: які існують дозволи, заборони та обмеження (інфографіка)

Дата: 22.07.2023 16:46

Відвідування лісових угідь під час повномасштабної війни залишаються для мешканців багатьох областей України недоступними. 

ГО "Лісові ініціативи і суспільство" роз'яснили інформацію та правила відвідування лісу у різних областях України.

1

Заборонено відвідувати ліс

Ліс не можна відвідувати у 14 областях України (згідно із рішенням обласних військових адміністрацій). Це Вінницька, Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Запорізька, Київська, Кіровоградська, Миколаївська, Одеська, Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Чернігівська. 

Заборона діє як для пішоходів, так і для будь-якого виду транспорту. Винятком є транспорт, який використовують ЗСУ, інші військові формування та постійні лісокористувачі, представники органів влади. А також винятком є користування транзитними  дорогами.

Тимчасово окупованими залишаються АР Крим, частини Донецької, Луганської, Херсонської областей. За повідомленням ДСНС ризик підірватися на мінах у лісі на деокупованих територіях буде зберігатися щонайменше рік. 

2

Заборона відвідувати ліси через загрозу пожеж

До заборони відвідувати ліси у період воєнного стану цього літа додається обмеження у зв'язку із запобіганням виникненню пожеж. Це стосується усіх областей, де за сприятливих погодних умов доступ є обмеженим або дозволеним: Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Хмельницької, Рівненської, Житомирської, Волинської областей.

Через  високі температури та відсутність опадів пожежна небезпека може мати найвищий клас - саме тоді й забороняється відвідування, про яке повинні публічно повідомити органи місцевої влади. Ризики виникнення пожеж у природних екосистемах зростають, зокрема, і через людську недбалість.

Часткове обмеження на відвідування лісів у прикордонних областях

Жителям прикордонних областей: Волинської, Рівненської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Чернівецької - треба пам'ятати про заборону відвідування прикордонної зони. 

Наприклад, дозвіл збирати ягоди, гриби та лікарські рослини на території Житомирської області діє на всю територію, окрім зони, що знаходиться за 20-ть кілометрів від лінії державного кордону України з республікою білорусь та місцевостей, що були тимчасово окуповані. В області також заборонено відвідувати заповідники. 

Аналогічними є тимчасові режимні обмеження у Верховинському районі Івано-Франківської області  в селах у прикордонній смузі в межах Зеленської і Білоберізької сільських рад. Зокрема, заборона стосується відпочинку на території тих громад, що межують із кордоном.

Подібні обмеження діють на Закарпатті, де загалом можна ходити в ліси, але деякі маршрути для відвідування закриті. Йдеться про частину Ужанського національного парку та Карпатського біосферного заповідника, які межують з кордонами інших держав. Наприклад, закриті для відвідувачів гора "Піп Іван" та водоспад "Ялинський", які знаходяться на території Трибушанського природоохоронного науково-дослідного відділення. 

3

Дозволено відвідувати ліси за певних умов

У низці областей можна відвідувати ліси, дотримуючись певних правил. 

На Рівненщині лісівники облаштували 125 спеціальних місць, де можна безпечно відпочити на природі, адже в області діє заборона для населення на відвідування лісів та вʼїзд до них.

У Волинській області наразі дозволено збирати гриби та ягоди у у Луцькому та Володимирському районах – крім місць із попереджувальними знаками на замінованих територіях. Натомість в інших районах повністю або частково заборонено відвідування лісових масивів. Категорично заборонено з’їжджати з лісових доріг на обочину, розбирати або перетинати штучно зроблені завали деревини у лісах.

На Львівщині можна ходити в ліс, але заборонено в’їжджати в нього на транспорті. Винятками є лише випадки, коли лісовим масивом пролягає транзитний шлях або веломаршрут. Розпалювати багаття можна тільки у відведених для цього місцях. Заборонені екскурсії, походи, сплави маршрутами біля критичної інфраструктури, військових і стратегічних об'єктів.

У Хмельницькій області також заборонено розводити багаття, заборонений в’їзд до лісів усіх видів транспортних засобів, окрім велотранспорту.

Дозволено відвідувати ліси 

У Чернівецькій та Івано-Франківській областях (крім території прикордоння та у пожежонебезпечний період) можна відвідувати ліси пішо та і з транспортом.

4

Враховуйте усі заборони та обмеження, плануючи мандрівки цього літа!