ДО УВАГИ ПРАЦЕДАВЦІВ! Держпраці спільно з податковою проводить інформаційну кампанію «Виходь на світло!»

Дата: 19.07.2022 19:04

Державна служба України з питань праці спільно з Державною податковою службою України, проводить інформаційну кампанію «Виходь на світло!»

На сьогодні в умовах війни актуальним залишається питання офіційного працевлаштування наших громадян та забезпечення їх соціальних гарантій. Незадекларована праця позбавляє найманих працівників можливості захисту своїх інтересів, сприяє ухиленню від сплати податків.

Реалізація проекту Головним управлінням Держпраці у Київській області здійснюється з метою підтримки бізнесу та попередження порушень прав працівників під час дії воєнного стану шляхом охоплення всіх категорій суб’єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на території Києва та Київської області та мають потребу в отриманні відповідної консультативної допомоги.

Наші роботодавці отримують консультації з питань організації трудових відносин, безпеки праці, надання адміністративних послуг, розслідування нещасних випадків, та з питань, пов’язаних із релокацією бізнесу до безпечних регіонів.

Звертаємо увагу на те, що офіційне працевлаштування надає важливі переваги роботодавцям.

1

Також інформуємо, що прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від 01.07.2022 №2352-IX, яким внесено зміни до 19 статтей КЗпП України.

Це стосується у першу чергу підстав припинення трудового договору (ст. 36 КЗпПУ), яку доповнено пунктами:

81) смерть роботодавця - фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою;

82) смерть працівника, визнання його судом безвісно відсутнім або оголошення померлим;

83) відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль.

 

Додатковими підставами розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з окремими категоріями працівників за певних умов передбачено, що трудовий договір з ініціативи роботодавця може бути розірваний також у випадку  неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій (ст. 41 КЗпПУ).

 

Стаття 119. Гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві,сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб - підприємців, у яких вони працювали на час призову. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України »Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

 

Стаття 115. Строки виплати заробітної плати

Заробітна плата працівникам за весь час відпустки виплачується до початку відпустки, якщо інше не передбачено трудовим або колективним договором.

 

Стаття 116. Строки розрахунку при звільненні

При звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про суми, нараховані та виплачені працівникові при звільненні, із зазначенням окремо кожного виду виплати (основна та додаткова заробітна плата, заохочувальні та компенсаційні виплати, інші виплати, на які працівник має право згідно з умовами трудового договору і відповідно до законодавства, у тому числі при 6 звільненні) роботодавець повинен письмово повідомити працівника в день їх виплати.

 

У разі спору про розмір сум, нарахованих працівникові при звільненні, роботодавець у будь-якому разі повинен у визначений цією статтею строк виплатити не оспорювану ним суму.

 

Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» передбачено призупинення дії трудового договору (ст. 13 КЗпПУ):

1. Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що виключає можливість надання та виконання роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин.

2. Призупинення дії трудового договору роботодавець та працівник за можливості мають повідомити один одного у будь-який доступний спосіб.

3. Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час призупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, що здійснює військову агресію проти України.

 

До того ж, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України що до оптимізації трудових відносин» внесено зміни до Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» та доповнено ст. 16, якою визначено, що у період дії воєнного стану центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, та його територіальні органи можуть здійснювати за заявою працівника або профспілки позапланові заходи державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання та фізичними особами, які використовують найману працю, в частині додержання вимог цього Закону, а також з питань виявлення неоформлених трудових відносин та законності припинення трудових договорів.

 

Головне управління Державної податкової служби у м. Києві інформує, що прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX, яким внесено зміни у розділі XX "Перехідні положення".

З моменту набрання чинності ЗУ до платників податків – податкові агенти, які мають можливість своєчасно виконувати свої податкові обов’язки поновлюються зобов’язання та відповідальність, щодо дотримання термінів подання податкової звітності, сплати відповідних податків та зборів. Такі платники податків для уникнення відповідальності за несвоєчасне виконання обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 27 травня 2022 року, зобов’язані забезпечити подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплату податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов’язків та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, тобто Міністерство фінансів України.

Також, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12.05.2022 №2260-IX, поновлюється можливість проведення фактичних перевірок під час яких буде досліджуватись питання оформлення трудових відносин із найманими працівниками. При документування фактів порушень трудового законодавства органам ДПС надано повноваження, передбачені чинним законодавством, зокрема право на застосування технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засоби фото- і кінозйомки, відеозапису, відповідно до пп 20.1.48 п. 20.1 ст. 20 ПКУ.

Закликаємо всіх робітників обмінювати свої професійні знання на легальну працю! Тим самим допомагаючи нашій країні на шляху до перемоги.

Виходьте на світло – підтримуйте державу!

За інформаціэю Держпраці та ДПСУ