Купівля-продаж нерухомого майна на окупованій території: що треба знати?

Дата: 28.02.2024 11:29

Звичайно, краще взагалі з такими питаннями не стикатися і "Адвокат права" пояснює чому.

Багато де окупанти вже видають орківські паспорти на зміну українським. Окупанти повідомляють, що замінити українські документи на документи зразка, наприклад, "ДНР" потрібно для того, щоб мати змогу укласти будь-яку цивільно-правову угоду або зареєструвати нерухомість у державному реєстрі прав на нерухоме майно.

Однак, документи зразка так званих "ЛНР", "ДНР" та інших утворень на окупованих територіях не мають жодної юридичної сили та не тягнуть за собою жодних правових наслідків!

У разі, якщо ви продаєте своє майно на окупованій території, та оформлюєте угоду через нотаріуса окупаційної влади й ви є продавцем нерухомості, то це ще "півбіди" – право власності згідно з законодавством України у вас залишається, гроші від покупця ви отримуєте.

Проте, якщо ви покупець нерухомості, то з деокупацією території у вас виникнуть проблеми з нерухомістю – право власності на об’єкт нерухомості ви не набули, а гроші заплатили.

Виграти справу про визнання права власності у суді буде малоймовірно: ви розуміли всі наслідки своїх дій, ніякого обману з вами ніхто не чинив, ви добровільно пішли на цю незаконну угоду й передали гроші.

Як тоді продати нерухомість на окупованій території?

Для того, щоб укласти будь-яку угоду з нерухомістю (купівля-продаж, міна, дарування тощо) вам не потрібно отримувати фейкові документи, які видає окупаційна влада замість українських документів. На цей час вже дозволено посвідчувати договори купівлі-продажу нерухомості, яка перебуває в районах проведення бойових дій, що включені до Переліку територій обмеженого доступу.

Але зробити це мають право лише ті нотаріуси, які включені до Переліку нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна, незалежно від місця знаходження нерухомого майна.