Про основні законодавчі зміни, які очікуються після Нового року розповів адвокат Роман Сімутін.
Зокрема, це стосується ліквідації МСЕК та строків підтвердження інвалідності у зв’язку з ліквідацією, питання бронювання військовозобов'язаних та хто може підпасти під мобілізацію у зв’язку з кібератакою на держреєстри, штрафів ТЦК та СП та відповідальність за порушення комендантської години.
ЛІКВІДАЦІЯ МСЕК І ПЕРЕПІДТВЕРДЖЕННЯ ІНВАЛІДНОСТІ
Замість МСЕК з 1 січня створюються Експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, які будуть встановлювати інвалідність.
Що важливо у цьому законі?
Насамперед особам, яким було встановлено інвалідність органами МСЕК до 31 грудня, гарантується збереження статусу та соціальної захищеності в повному обсязі на встановлений строк інвалідності.
Але є і підводне каміння: одним з основних нововведень є вимога до окремих категорій осіб, які мають інвалідність, її перепідтвердити вже за новими правилами.
Кому не потрібно буде перепідтверджувати інвалідність:
- якщо йдеться про інвалідів ІІ та ІІІ груп, які набули цього статусу внаслідок зниження або підвищення групи (наприклад, коли інвалід першої групи перейшов на другу);
- тим, хто отримав інвалідність внаслідок поранень чи захворювань під час служби у ЗСУ;
- тих, хто не має кінцівок або одного з парних органів (скажімо, нирки);
- им, хто має психічні розлади, онкологію, церебральний параліч;
- якщо статус інвалідності визначено як довічний.
Проте необхідно буде пройти оцінювання повсякденного функціонування особи та перепідтвердити інвалідність наступним категоріям осіб у такі строки:
- чоловікам від 25 до 60 років, яким було встановлено другу або третю групу інвалідності зі строком повторного огляду, який припав на період воєнного стану, але людина не пройшла такий огляд через умови, які будуть визначені Кабміном. Вони повинні будуть пройти оцінювання повсякденного функціонування у строк від 1 квітня до 1 листопада 2025 року.
- іншим особам, за винятком осіб, яких неможливо направити на проведення оцінювання повсякденного функціонування особи, пройти до 1 квітня 2026 року.
Особам з інвалідністю, повторний огляд яких припадає на січень-червень 2025 року, строк інвалідності продовжується до дати прийняття рішення за результатами проведення оцінювання, але не довше ніж до 1 липня 2025 року.
Наприклад, якщо повторний огляд було визначено на 10 березня 2025 року, то строк для його проходження подовжено до 30 червня 2025 року.
ПОСИЛЕННЯ МОБІЛІЗАЦІЇ ЗАБРОНЬОВАНИХ
Уряд прийняв постанову, якою всі без винятку відстрочки, що були надані військовозобов’язаним чоловікам у зв’язку з їх бронюванням, втрачають чинність 28 лютого 2025 року.
До цієї дати всі підприємства повинні перепідтвердити свій статус критично важливих для економіки за новими критеріями у Міністерстві економіки.
Заброньовані працівники підприємств, які не підтвердять статус критично важливих для економіки, з 1 березня втратять бронювання та відстрочку від мобілізації.
Що ж робити, якщо термін дії бронювання закінчується у січні, а у зв'язку з кібератакою на державні реєстри у застосунку «Дія» функція бронювання не працює? І тому продовжити термін дії бронювання неможливо.
Роман Сімутін відповідає, що Кабмін автоматично продовжив чинні бронювання від мобілізації на один місяць, але не довше ніж до 28 лютого 2025 року. Це стосується бронювань, які були чинними станом на 19 грудня 2024 року та надані до Мінекономіки.
Наприклад, якщо термін дії бронювання працівника завершувався 25 грудня, його автоматично продовжать до 25 січня 2025 року.
Адвокат також звертає увагу тих, чиє бронювання завершилося до 19 грудня, тобто до кібератаки. Таким працівникам бронювання автоматично не продовжується, його буде можливо поновити лише після відновлення роботи реєстрів. Цим чоловікам варто знати, що за даними інформаційної системи ТЦК «Оберіг» вони будуть рахуватись як такі, що не мають права на відстрочку і можуть бути мобілізовані.
ШТРАФИ ЗА ПОРУШЕННЯ КОМЕНДАНТСЬКОЇ ГОДИНИ
Уряд вніс до Верховної Ради законопроєкт про внесення змін до Кодексу про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення вимог особливого правового режиму – воєнного стану, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях.
Торік Верховна Рада розглядала, але не змогла ухвалити аналогічний законопроєкт, який передбачав за порушення комендантської години штрафи до 34 000 грн, а також адмінзатримання.
Новим законопроєктом, який, імовірно буде прийнятий, пропонується:
- за порушення комендантської години, а саме перебування у громадських місцях у заборонений час без перепусток – штраф від 850 до 1700 грн. Винятком є люди, які під час комендантської години йдуть до укриття, у випадках надання медичної допомоги та в інших випадках загрози життю громадян.
- за порушення правил евакуації: в'їзд або перебування у населених пунктах, де проводиться обов'язкова евакуація, без спеціальних дозволів – штраф від 510 до 850 грн.
"Можна сказати, що редакція лайтова у порівнянні з минулим роком, але ж ми розуміємо, що це тільки проєкт, а яким він потрапить до сесійної зали важко прогнозувати", - зауважив Роман Сімутін.
Відео адвоката Романа Сімутіна: