Наслідки повернення попередньої оплати за товар

Дата: 12.08.2025 14:31

Чи вважається припиненим зобов`язання здійснити поставку за договором у разі повернення попередньої оплати у випадку коли інша сторона не заперечує щодо повернення такої оплати?

В постанові від 24.06.2015 у справі № 904/5381/14 ВСУ ототожнив повернення передоплати за договором з односторонньою відмовою від виконання зобов`язання, з чим не погодилась колегія суддів КГС у складі ВС, оскільки застосування такого підходу покладає на відповідача подвійну відповідальність, адже фактично зумовлює необхідність передати товар за відсутності на його рахунку оплати за такий товар.

Колегія суддів зауважила, що у випадку невиконання зобов`язання у подібних правовідносинах, можливим є застосування інших правових наслідків (зокрема, стягнення неустойки / збитків), а задоволення вимоги про виконання зобов`язання в натурі шляхом передачі товару покупцю у випадку повернення попередньої оплати покупцю, є помилковим.

З метою вирішення питання про наявність підстав для відступу від висновку ВСУ, викладеного у постанові від 24.06.2015 у справі № 904/5381/14, ВПВС 16.07.2025 постановила ухвалу https://reyestr.court.gov.ua/Review/128962683 про прийняття справи № 911/969/24 до свого розгляду.

Адвокат Михайло Гуцал