Особливий період для жінок-медиків і деякі особливості несення військової служби в умовах воєнного стану

Дата: 10.02.2023 17:07

Воєнний стан змінив звичний порядок нашого життя, підпорядкувавши його вимогам особливого періоду, протягом якого нам випало жити та працювати. Після оголошення загальної мобілізації в Україні проводиться призов на військову службу громадян, зокрема медичних працівників, які є військовозобов’язаними або резервістами.

Раніше ми розібрали основні положення Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних і резервістів, затверджений постановою КМУ № 1487 (далі – Порядок № 1487), який вступив в дію з 05 січня 2023 року.  І процес оновлення «мобілізаційного» законодавства України триває, тому варто детальніше зупинитися на останніх правових новелах, що безпосередньо стосуються наших основних конституційних прав та обов'язків.

Жінки та військова служба

Із самого початку історії людства жінки проходили військову службу в арміях різних країн, зокрема, СРСР, і наразі їх частка у збройних силах світу неухильно зростає. Для нас це питання стало нагальним навесні 2021 року, коли в Україні набрали чинності норми, згідно з якими на облік військовозобов’язаних беруться жінки, «які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком». Відповідний перелік був розроблений Генеральним штабом ЗСУ, затверджений наказом Міноборони України і набув чинності 17 грудня 2021 року. Спочатку він містив 35 фахових напрямків, і охоплював, практично, весь спектр спеціальностей господарської діяльності. Нас зобов'язали стати на облік до кінця 2022 року, проте, зважаючи на викликаний резонанс у суспільстві, Міноборони наказом «Про внесення зміни до наказу Міністерства оборони України від 07 лютого 2022 року № 35» від 06.09.2022 № 259 відтермінувало взяття жінок на військовий облік до 1 жовтня 2023 року.

Але майже рік тому наше життя розкололось на «до» і «після», і попри наші природні слабкість, м'якість та просте «не хочу», наразі ми живемо в особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (Закон "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.93 N 3543-XII, далі - Закон № 3543).

26 жовтня 2022 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» щодо взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних» від 07.10.2022 № 2664-ІХ (далі — Закон № 2664). Дані зміни були деталізовані Порядком № 1487 і насамперед стосувались жінок із медичною чи фармацевтичною спеціальністю.

Так, якщо раніше про жінок, які навчалися в університетах за фахом, спорідненим із військовим, університет мав надсилати відомості до військкоматів (натепер це ТЦК) за три місяці до завершення навчання, то зараз це стосується лише жінок, які мають медичний або фармацевтичний фах. За два місяці до завершення навчання заклад освіти має повідомити про це військкомат, а також видати жінці тимчасове посвідчення військовозобов’язаної. З цим посвідчення вона має прийти до центру комплектування та стати на облік протягом семи днів.

Умови:

  • жінка не досягла 60 років — граничного віку перебування у запасі (п. 4 ст. 28 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» 25.03.1992 № 2232-XII; далі — Закон про військовий обов’язок);

  • військово-лікарська комісія (ВЛК) визнала жінку придатною до військової служби за станом здоров’я. Про придатність свідчитиме постанова ВЛК з висновками «придатна до військової служби» або «непридатна до військової служби в мирний час, обмежено придатна у воєнний час». Інвалідність, встановлена жінці, не дає підстав автоматично вважати, що жінка непридатна до військової служби.

Для тих жінок, які завершили навчання за медичним чи фармацевтичним фахом до набуття чинності Закону № 2664 та Порядку № 1487 та не ставали на облік, до кінця 2026 року буде діяти перехідний період. Тобто їх прийматимуть на роботу не як військовозобов’язаних. Інші жінки, які мають спеціальності, затверджені Міноборони, крім медичних і фармацевтичних, можуть ставати на військовий облік за бажанням.

Відповідно до ч. 11 ст. 1 Закону № 2232 на військовий облік беруть жінок, які:

  • мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України

  • придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Взяття жінок на військовий облік не означає їх обов'язковий призов. Однак жінки, які вже перебувають на військовому обліку, можуть бути мобілізовані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний же час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом) (ч.12 ст.1 Закону № 2232).

Перелік спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних затверджений наказом Міноборони від 11.10.2021 № 313, до якого, зокрема, включені такі медичні спеціальності, як фізична терапія, громадське здоров’я, санітарія і експертиза, стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування, біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія тощо.

Підстави для відсрочки від призову

Згідно із статтею 23 Закону № 3543 військовозобов’язані працівники не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, зокрема, якщо вони:

- заброньовані на період мобілізації та на воєнний час в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- визнані відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін до шести місяців.

За сімейними обставинами мобілізації тимчасово не підлягають особи:

  • на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, або ж ті, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років; дитину з інвалідністю, дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування, віком до 18 років;

  • які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу за одним із видів військової служби;

  • вагітні жінки;

  • - зайняті постійним доглядом за особами, що його потребують, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

  • чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час військових дій.

Для здобуття освіти, викладання або заняття наукою отримують відстрочку особи, які:

- є здобувачами фахової передвищої та вищої освіти, асистентами-стажистами, аспірантами та докторантами, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти;

- є науковими і науково-педагогічними працівниками закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь, і педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менше як на 0,75 ставки.

Щодо несення військової служби в умовах воєнного стану 

Взяттю на військовий облік військовозобов`язаних державними органами, підприємствами, установами та організаціями підлягають громадяни, придатні за станом здоров`я до проходження військової служби в мирний або воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі Збройних Сил.

Особливості проходження медичного обстеження військовозобов`язаними та резервістами під час мобілізації на особливий період визначаються Міноборони України спільно з МОЗ України.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» № 3543-XII (далі — Закон № 3543) посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов`язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.

Це також передбачено Порядком організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487, за порушення Правил військового обліку призовників і військовозобов`язаних, викладених у додатку 1 до нього.

Як нещодавно пояснив міністр оборони Олексій Резніков, багато переселенців не стали на військовий облік, хоча були зобов’язані це зробити протягом 5 днів за новим місцем проживання – отже, чоловікам продовжуватимуть вручати повістки не тільки вдома чи на роботі, а й на вулицях, заправках, у кафе, ТРЦ та в інших громадських місцях.

Слід окремо зазначити, що 30 січня 2023 року вступив в силу Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей несення військової служби в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці» № 2839-ІХ, згідно з яким суди не зможуть пом'якшувати покарання чи давати умовні терміни для військових, засуджених за такі види злочинів, як, зокрема, непокора (ст. 402 КК), невиконання наказу (ст.403), дезертирство (ст.408) тощо

Військовим, яких обвинувачують у цих злочинах, загрожує від 3 до 12 років позбавлення волі.  На осіб, винних у вчиненні воєнних злочинів, не поширюватимуться трудові гарантії.

Крім того закон збільшує штрафи за окремі адмінправопорушення у військовій сфері, а також дозволяє Військовій службі правопорядку проводити перевірку на стан алкогольного чи наркотичного сп’яніння бійців – як на фронті, так і у громадських місцях.

Звільнення зі служби

Всі працівники зможуть повернутися додому і стати до роботи лише після демобілізації.

Під час воєнного стану військовослужбовців, які проходять військову службу за призовом під час мобілізації, звільняють з військової служби на підставах:

а) за віком — у разі досягнення граничного віку перебування на військовій службі;

б) за станом здоров’я — на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби з виключенням із військового обліку;

в) у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі, обмеження волі або позбавлення військового звання;

г) через визначені сімейні обставини або інші поважні причини (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу), зокрема, виховання дитини з інвалідністю віком до 18 років; необхідність постійного догляду за хворим членом сім'ї тощо - пункт 2 частини 4 статті 26 Закону№ 2232.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та звільнення з військової служби під час мобілізації є різними поняттями за змістом та підставами. При цьому бронювання осіб є підставою для відстрочки від призову військовозобов`язаних на період мобілізації на військову службу під час воєнного стану, а не звільнення з військової служби військовослужбовців, призваних на військову службу під час проведення мобілізації. Водночас перелік підстав для звільнення мобілізованих осіб з військової служби під час воєнного стану є вичерпним. Крім того відстрочка від призову на військову службу по мобілізації надається військовозобов`язаним та може бути реалізована лише до призову на військову службу.

Адвокат Ірина Кириченко