Поняття "правоохоронний орган" та "працівник правоохоронного органу"

Дата: 14.09.2023 15:05

ВПВС у постанові від 30.08.2023 у справі № 633/195/17 (п.п. 17 – 48) https://reyestr.court.gov.ua/Review/113396900 вважає, що при тлумаченні поняття «правоохоронний орган» для цілей застосування норм КК України може бути використана норма-дефініція положень абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 2 ЗУ «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» № 3781-XII, але лише в частині правоохоронної функції, яка реалізується шляхом правозастосування.

Правозастосовні функції виконують будь-які органи державної влади та місцевого самоврядування, у тому числі й правоохоронні. Але не всі органи, які застосовують норми права, можуть бути віднесені до кола правоохоронних.

Сутність правоохоронної функції держави полягає в забезпеченні правопорядку, в охороні прав, свобод, законних інтересів громадян, прав та законних інтересів юридичних осіб, інтересів суспільства та держави від правопорушень, якими є кримінальні правопорушення (кримінальні проступки, злочини) та адміністративні правопорушення.

Правоохоронним може виступати лише орган державної влади, якому згідно із законодавством надані повноваження здійснювати від імені держави владні управлінські функції, який приймає загальнообов`язкові рішення, забезпечуючи їх виконання, у тому числі й примусовими засобами.

До ознак, що характеризують працівників правоохоронних органів слід віднести такі: вони перебувають у трудових чи службових відносинах з правоохоронними органами; за характером посади, яку обіймають, виконують правоохоронну функцію.

Не можуть бути суб`єктами кримінального правопорушення, передбаченого ст. 365 КК України, технічні працівники…, наприклад працівники митних органів, які не здійснюють митну справу, експерти і спеціалісти, …, та інші особи, які не мають відношення до безпосереднього здійснення митної справи.

У КК України не розмежовано поняття «працівник правоохоронного органу» та «працівник ДСНС», а відтак, положення ч. 2 ст. 365 КК України підлягають застосуванню при кваліфікації дій працівника ДСНС як працівника правоохоронного органу (який є посадовою особою, що здійснює правоохоронну функцію).

Адвокат Михайло Гуцал