Повернення на службу після самовільного залишення частини і уникнення покарання: пояснення юриста

Дата: 23.01.2025 11:57

Військовослужбовці, які вперше самовільно залишили свою частину або вчинили дезертирство, мають можливість повернутися до служби без кримінального покарання до 1 березня 2025 року. В інакшому випадку їм загрожує кримінальна відповідальність на термін від 5 до 10 років.

Про нюанси повернення із СЗЧ розповів РБК-Україна юрист Дмитро Франчук.

Зокрема, він зазначив, що військовослужбовці, які вперше самовільно залишили свою частину або вчинили дезертирство, мають можливість повернутися до своїх частин без кримінального покарання до 1 березня 2025 року.

"Найкращий варіант - якомога швидше повернутися до своєї військової частини. Чим швидше військовослужбовець це зробить, тим більше шансів на позитивне вирішення ситуації", - наголосив юрист.

Він також розповів, що для того, щоб уникнути покарання, необхідно повернутися до своєї військової частини або місця служби та заявити про намір продовжувати службу. А також повідомити про це одну з наступних інстанцій: Спеціалізовану прокуратуру у сфері оборони або Державне бюро розслідувань, або Національну поліцію або Військову службу правопорядку.

Далі командир військової частини зобов’язаний протягом 72 годин після повернення підлеглого відновити дію контракту та повідомити відповідні органи. При цьому військовослужбовці, які повернуться в установлений термін, будуть поновлені у всіх соціальних пільгах, в тому числі виплатах і забезпеченні.

Алгоритм дій для повернення з СЗЧ:

  • зв'язатися з командиром (за можливості) або іншими представниками військової частини та повідомити про своє бажання повернутися;
  • з'явитися до військової частини та доповісти про своє повернення;
  • написати рапорт, в якому пояснити причини СЗЧ. Важливо, щоб це були вагомі та документально підтверджені причини (за наявності).

Умови, коли можна мінімізувати або уникнути покарання за СЗЧ:

  • перше порушення: якщо військовослужбовець вперше вчинив СЗЧ під час дії воєнного стану та добровільно повернувся на службу, суд може закрити кримінальне провадження та звільнити його від кримінальної відповідальності;
  • щире каяття та сприяння слідству;
  • відсутність тяжких наслідків: важливо, щоб СЗЧ не призвело до тяжких наслідків, таких як підрив боєздатності підрозділу або інші серйозні порушення.