Особа звернулася до суду у своїх інтересах та інтересах своєї малолітньої доньки з вимогами про стягнення 20 млн. грн. моральної шкоди, спричиненої смертю свого чоловіка, який був батьком її доньки.
ВПВС у постанові від 09.11.2022 у справі №
372/1652/18 https://reyestr.court.gov.ua/Review/109046335 зауважила, що процесуальним засобом реалізації батьками права на судовий захист своєї дитини, гарантованим статтею 55 Конституції України, є процесуальне представництво.
Представник у цивільному судочинстві покликаний виконувати дві функції - захищати права та інтереси осіб, які беруть участь у справі (здійснювати правозаступництво); представляти таких осіб, бути їх повіреними (здійснювати процесуальне представництво).
Процесуальний представник не заміщає сторону в цивільному судочинстві, а діє поряд з нею, на захист її суб`єктивних прав і охоронюваних законом інтересів.
Отже, батьки, які представляють інтереси своєї дитини у суді, повинні захищати права і їх інтереси, а не свої.
Враховуючи, що внаслідок пожежі заявниця втратила чоловіка, а її малолітня донька - батька, що спричинило як матері, так і дитині тяжких моральних страждань, завдало значної психологічної травми, то моральна шкода підлягає відшкодуванню як на користь заявниці, так і на користь її дитини окремо, про що необхідно зазначити у резолютивній частині судового рішення з урахуванням заявлених позовних вимог, у яких не розділявся розмір майнової шкоди окремо кожній позивачці.
Відповідно ВПВС в резолютивній частині постанови зазначила, що стягнення 15 млн. моральної шкоди здійснюється на як користь матері, так і на користь її малолітньої доньки, в інтересах якої вона діє як законний представник представник.