Розшук ухилянтів: громадяни, які ігнорують виклик до ТЦК можуть потрапити в спеціальну базу МВС

Дата: 03.07.2023 08:52

В Україні триває війна та, відповідно, загальна мобілізація і військовозобов'язаним чоловікам віком від 18 до 60 років вручають повістки, за якими вони мають з'явитися до ТЦК та СП. Громадяни, які ігнорують виклик по повістці можуть потрапити в спеціальну базу МВС.

Детальніше про цю базу та як вона працює розповів адвокат Роман Сімутін

БАЗА «АРМОР»

Це інформаційно-пошукова система МВС за декількома групами та критеріями. Відомості в ній дозволяють дізнатися максимум фактів про особу, яку перевіряють: щодо реєстрації транспортних засобів, про всі ваші незаконні діяння за десятиліття, навіть якщо вас виправдали за певними статтями і т. п. 

Так, наприклад, коли вас зупиняє поліціянт і бачить, що на вас колись склали протокол за ст. 130 КУпАП (водіння у стані сп’яніння) – будьте певні: у 9 з 10 випадках вам запропонують пройти освідування.

"Тобто завдяки інформації з даної бази у поліціянта вже складається портрет потенційного підозрюваного порушника, така собі презумпція винуватості. І йому байдуже, зупинив він вас на законних чи вигаданих підставах, бо ціль виправдовує засоби" - зазначає адвокат.

ПІДСТАВИ ДЛЯ ВНЕСЕННЯ ОСОБИ, ЯК УХИЛЯНТА?

Як пише Роман Сімутін, насправді таких підстав немає. Якщо згадати ту «цікаву» постанову Кабміну №1487 на 54 аркушах та вивчити її зміст, то знайдете додаток № 20 – звернення до поліції щодо доставки порушника за ст. 210, 210-1 КУпАП до ТЦК та СП. Вчитайтеся у зміст: не затримання, а доставка, бо це принципова різниця. Доставити вас можуть виключно за добровільної згоди, а не те, що ми спостерігаємо: закинули у бус – і на всіх парах до ТЦК.

"Тепер уявіть наскільки постанова Кабміну не відповідає духу закону! Проте і в ній обходять гострі кути та намагаються фактичне затримання закамуфлювати під доставку, бо розуміють, що використання терміну «затримання» означатиме лише одне: закони нам не писані" - зауважив адвокат.

Як воно на практиці? ТЦК заповнює бланк встановленої форми та направляє той до поліції для внесення особи в базу (розшук ухилянта), а чи є докази вини особи – начхати.

ХТО ВОЛОДІЄ БАЗОЮ?

Розпорядником бази є МВС. Наскільки база законна і чому там зберігається інформація з обмеженим доступом, до якої мають доступ поліціянти всіх рівнів – питання, що виникає з часу її створення, тобто з початку 2000-х.

"Так, подібні бази – це корисний і помічний інструмент для роботи поліції, без якого в сучасному світі просто ніяк. Проте іноді його чомусь використовують не для отримання оперативної інформації, а, як ми бачимо, для зовсім інших цілей" - каже Роман Сімутін.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ І ЧОМУ РОЗШУК?

Крок перший: інформацію щодо особи, з приводу якої до поліції звернувся з бланком ТЦК, вносять до системи «АРМОР».

Крок другий: при перевірці документів патрульним, який вніс дані до планшета, червоним висвічується повідомлення на кшталт «РОЗШУК».

Крок третій: поліція викликає ТЦК, а ті вже приїздять воронком і запаковують громадянина.

Те, що це законно – і мови не може йти, а детальніше дивіться у відео: