Сезонні працівники: хто це такі та як з ними бути?

Дата: 07.02.2024 10:03

Не вся робота має постійний характер - в окремих сферах господарства можна зустріти роботу “на сезон”.

Хто такі сезонні працівники та які особливості їхньої праці розповідає Юридичний порадник для ВПО.

Сезонними працівниками є працівники, які:

  • приймаються на сезонні роботи, тобто на роботи, які в силу природних і кліматичних умов виконуються не цілий рік, а протягом певного періоду (сезону),
  • тривалість роботи яких НЕ перевищує 6-ти місяців,
  • ця робота включена в Список сезонних робіт і сезонних галузей.

Прикладом може бути робота в лісорозсадниках, в овочівництві, садівництві, виноградарстві, буряківництві, на вирощуванні і збиранні картоплі, баштанних культур, робота у санаторно-курортних закладах і закладах відпочинку тощо.

Які особливості трудових відносин з сезонними працівниками?

  1. З сезонними працівниками укладаються строкові трудові договори.
  2. Трудовий договір під час прийняття на сезонні роботи може бути укладено на строк, який НЕ перевищує тривалості сезону і є не більшим 6-ти місяців, для виконання тимчасових робіт – не більше 2-ох місяців, а для заміщення тимчасово відсутнього працівника – не більше 4-ох місяців.
  3. Для сезонних працівників НЕ встановлюється випробувальний термін при прийнятті на роботу.
  4. При оформленні трудових відносин із сезонним працівником роботодавець повинен попередити про сезонний характер роботи: про це має бути зазначено також в заяві працівника та в наказі про прийняття на роботу.
  5. На сезонних працівників поширюються форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, що діють на цьому підприємстві, а розмір заробітної плати НЕ може бути нижчим за мінімальний..
  6. Сезонні працівники мають право на оплату часу відпусток, тимчасової непрацездатності, також їм надаються гарантії та компенсації у зв’язку зі службовими відрядженнями.
  7. Сезонні працівники звільняються з роботи на підставі п.2 ч.1 ст.36 Кодексу законів про працю, тобто у зв’язку із закінченням строку трудового договору.

Відповідно такий працівник не пише заяву на звільнення, а лише ознайомлюється з наказом роботодавця про звільнення.

Але! Якщо після закінчення строку трудового договору трудові відносини фактично тривають і жодна із сторін не вимагає їх припинення, дія цього договору вважається продовженою на невизначений строк.

Тобто, якщо роботодавець не видав наказ про звільнення в останній робочий день - працівник стає вже не сезонним, а постійним