Що таке відновне правосуддя і як воно допомагає неповнолітнім українцям

Дата: 25.11.2022 11:18

Юнацький максималізм, надмірна емоційність і категоричність підштовхують підлітків до необачних вчинків. Скоєні крадіжка чи хуліганство можуть зіпсувати життя дитині і привести до кримінальної відповідальності. Але є інший спосіб вирішення конфлікту з законом – відновне правосуддя.

Так, відновне правосуддя – це примирення неповнолітнього правопорушника з потерпілим та відновлення його соціальних зв’язків із суспільством, воно в рівному обсязі забезпечує права як потерпілої особи, так і неповнолітньої особи, що скоїла кримінальне правопорушення.

Можливість скористатися відновним правосуддям 21 січня 2019 року забезпечив Наказ Міністерства юстиції України та Генеральної прокуратури України, яким запроваджено пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину».

Важливо, що реалізація цього пілотного проекту сприяє виведенню неповнолітніх правопорушників із кримінального процесу з обов’язковим ужиттям узгоджених заходів для їх ресоціалізації та запобігання повторним кримінальним правопорушенням.

Загалом він передбачає застосування процедури медіації - добровільної, позасудової процедури, під час якої неповнолітній, який є підозрюваним у вчиненні кримінального правопорушення, та потерпілий за допомогою посередника намагаються врегулювати конфлікт шляхом укладення угоди про застосування Програми.

Умови для участі у пілотному проекті «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину»

Перш за все, відповідною можливістю можна скористатися лише у тому випадку, якщо неповнолітня особа скоїла кримінальний проступок чи нетяжкий злочин. Більше того, правопорушення вчинене вперше і неповнолітній визнає факт його вчинення.

Серед обов’язкових умов і наявність потерпілої сторони - фізичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано моральної, фізичної або майнової шкоди, а також юридичної особи, якій кримінальним правопорушенням завдано майнової шкоди.

Крім цього, має бути згода неповнолітнього і потерпілого на участь у Програмі. Оскільки, відновне правосуддя застосовує процес медіації, що є добровільною процедурою, а відтак її проведення неможливе без згоди сторін.

Основні етапи застосування відновного правосуддя

Якщо обставини кримінального провадження відповідають всім умовам, то прокурор інформує неповнолітнього, його законного представника та потерпілого, його законного представника про можливість реалізації Програми шляхом залучення регіональним центром з надання безоплатної вторинної правової допомоги посередника та укладення угоди про застосування Програми. Також він повідомляє, що результати участі у Програмі враховуватимуться під час прийняття рішення про наявність підстав для звільнення від кримінально відповідальностії або закриття кримінального провадження.

Варто зауважити, що посередником у цьому випадку є адвокат, включений до Реєстру адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, який пройшов навчання з реалізації Програми. Саме він допомагає двом сторонам примиритися заради позасудового врегулювання конфлікту.

Отож, для звільнення неповнолітнього від кримінальної відповідальності підліток має компенсувати завдану шкоду потерпілому, задля цього адвокат-посередник налагоджує процес переговорів між потерпілим та неповнолітнім. І лише досягнувши згоди щодо шляхів і строків компенсації сторони підписують угоду про застосування Програми.

Далі неповнолітній працює з психологом і обов’язково проходить призначені заходи ресоціалізації, які розробляються після складення психологічного портрета підлітка.

Для визначення заходів, що можуть бути передбачені в угоді, а також отримання консультативної підтримки з питань їх обрання стосовно конкретного неповнолітнього регіональний центр укладає меморандуми про взаємодію з Державною установою «Центр пробації», установами, організаціями, діяльність яких спрямована, зокрема, на розвиток особистості неповнолітніх, їх ресоціалізацію.

Учасники Програми, які успішно проходять заходи ресоціалізації, і відшкодовують заподіяну шкоду - звільняються від кримінальної відповідальності.

Довідково. Країни європейського простору давно впроваджують концепцію відмови від виключного покарання та можливості примирення між потерпілою та винною особою. Так, у 2001 році було Рамкове рішення Ради Європейського Союзу «Про положення жертв у кримінальному судочинстві», яка зобов’язує всі держави ЄС поширювати медіацію в кримінальних справах та забезпечувати прийняття до розгляду будь-які угоди між жертвою та правопорушником, досягнуті в процесі медіації.

Дізнатися більше про надання безоплатної правової допомоги можна за посиланням https://linktr.ee/legalaid.gov.ua 

Заступник начальника відділу організації надання безоплатної вторинної правової допомоги Регіонального центру з надання БВПД у місті Києві Кирило Валько