ВПВС у постанові від 29.11.2023 у справі № 513/879/19 https://reyestr.court.gov.ua/Review/115546305 зауважила, що орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.
Водночас витребування орендарем орендованої земельної ділянки можливе лише за певних умов: (1) наявність в орендодавця первісного договору оренди землі з одним орендарем і нового договору оренди землі з іншим орендарем; (2) первісний орендар мав зареєстроване право оренди, однак таке право також зареєстрував новий орендар; (3) первісний орендар заявив вимогу про витребування у своє тимчасове (строкове) володіння орендованої земельної ділянки з тимчасового (строкового) володіння нового орендаря, а не власника земельної ділянки; (4) на момент задоволення цієї вимоги строк первісного договору оренди землі не сплив (див. постанову від 18.04.2023 у справі № 357/8277/19 ).
Розглядаючи ж вимогу про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою ВПВС констатувала відсутність підстав для її задоволення, з огляду на відсутність доказів вчинення орендодавцем перешкод.
Така відмова у задоволенні позову не залежить від оцінки договору оренди як укладеного і такого, що набрав чинності, чи неукладеного і відповідно такого, що чинності не набрав.
Водночас це не позбавляє орендаря права надалі просити про усунення перешкод за належного підтвердження їх наявності.
Крім того, якщо орендар вважає, що йому завдані збитки внаслідок позбавлення можливості певний час у минулому користуватися земельною ділянкою, то ефективним способом захисту відповідного права орендаря може також бути стягнення відшкодування завданих орендодавцем збитків.