Скасування Постанови Верховної Ради України про звільнення судді відновило процедуру звільнення її на підставі рішення Вищої ради юстиції, а тому відповідно матеріали щодо звільнення позивачки було правомірно передано до ВРП для ухвалення рішення.
Передання спрямоване на те, щоб процес (правовідносини), розпочатий до того, як змінилося законодавство (у цій сфері), був завершений з урахуванням нового правового регулювання, зокрема в тій частині, яка стосується компетенції органів, уповноважених на прийняття відповідних рішень.
Вквзуючи на це в постанові від 03.08.2023 у справі № 990/38/22 https://reyestr.court.gov.ua/Review/112702941 ВПВС зауважила, що з прийняттям законів № 1401-VIII та № 1402-VIIIвідповідальність за дії, з якими Вища рада юстиції пов`язувала внесення подання про звільнення позивачки, скасована не була і наслідки таких дій у вигляді звільнення з посади судді не змінились.
Було враховано, що підстави для вирішення питання про вчинення суддею істотного дисциплінарного проступку, грубого чи систематичного нехтування обов`язками, що є несумісним зі статусом судді або виявило невідповідність судді займаній посаді, і, як наслідок, звільнення судді з посади виникли раніше, ніж позивачка виявила бажання звільнитись у відставку.
У випадку розгляду дисциплінарної скарги на дії судді та одночасного подання таким суддею заяви про звільнення його у відставку пріоритетному застосуванню підлягає норма, яка передбачає зупинення розгляду питання про звільнення судді з посади з визначеної п. 4 ч. 6 ст. 126 Конституції України підстави до закінчення розгляду наявних дисциплінарних скарг на дії цього судді.
Правом на відставку суддя може скористатися, якщо до подання відповідної заяви вона не допустила дій, які зумовлюють ухвалення компетентними органами рішення про звільнення з посади судді з інших підстав.
Таке обмеження переслідує легітимну мету та є необхідним у демократичному суспільстві з огляду на те, що пільги й переваги, які мають судді у відставці, є невід`ємною складовою суддівського статусу, який, своєю чергою, передбачає належне та добросовісне здійснення суддею своїх повноважень.