Скасування статусу «обмежено придатний»: військовозобов'язаних поділять на категорії залежно від ступеня функціональності

Дата: 26.04.2024 19:50

Нещодавно ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соціальний захист» скасовує статус «обмежено придатний». 

Як буде надалі визначатись придатність до служби і чи не збільшить кількість військовослужбовців на фронті, які мають проблеми зі здоров’ям розповіла ZN.UA директорка департаменту охорони здоров’я Міноборони Оксана Сухорукова.

Дійсно, за її словами статус «обмежено придатний» зникає і формуватимуться чіткі правила — «придатний/непридатний».

Оксана Сухорукова розділила це питання на дві частини. Проходження ВЛК для військовозобов’язаних і проходження ВЛК військовослужбовцями. Є різниця в організації цих комісій. Так, ВЛК в ТЦК та СП працюють за договорами з НСЗУ. Їхні правила описані у вимогах до закладів на укладання договорів.

Придатні будуть розділені на такі категорії залежно від ступеня функціональності:

  • придатні (повністю);
  • придатні до служби у вищому військовому навчальному закладі (ВВНЗ), в ТЦК та СП, частинах забезпечення, установах, організаціях, але непридатні до служби в ДШВ, морській піхоті, ССО, підрозділах спецпризначення, плаваючому складі тощо;
  • придатні за окремими спеціальностями (наприклад, кандидати на вступ до ВВНЗ);
  • придатні для виконання специфічних завдань.

Зараз подано на погодження зміни до наказу МОУ №402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Над редакцією змін працювали представники МОУ, КМС, МОЗ, експерти у сфері охорони здоров’я та громадськість.

Зі слів директорки департаменту прописуються детальні умови наказу №402. Захворювання прив’язані до МКХ-10 і описані критерії, коли людина є непридатною або придатною, тобто коли стан є важким, середнім і легким за цією групою захворювань.

Оновлені критерії містять кілька тисяч діагнозів. У кожній групі захворювань можуть бути як повністю придатні, так і непридатні, залежно від ступеня порушення функцій. Наприклад, якщо в людини виразка була в анамнезі й залишився тільки рубець — придатний. А якщо виразка була ускладнена, було проведено оперативне втручання з видаленням значної частини шлунку, то людина є непридатною.

Йдеться про відповідність критеріям військовослужбовця або військовозобов’язаного їхній можливості виконувати ті чи ті функції.