У липні 2022 р. в українському трудовому законодавстві з'явилося нове поняття - "спрощений режим регулювання трудових відносин".
Що це таке, кому підходить і які його особливості розповідає Юридичний порадник для ВПО.
Кому підходить спрощений режим трудових відносин?
Спрощений режим застосовується до трудових відносин, що виникають:
- між працівником та роботодавцем, який є суб’єктом малого або середнього підприємництва з середньою кількістю працівників за звітний період (календарний рік) не більше 250 осіб; АБО
- між роботодавцем та працівником, розмір заробітної плати якого за місяць становить понад вісім розмірів мінімальної заробітної плати (тобто, більше 56 800 грн - з 1 січня 2024 р., та 64 000 грн - з 1 квітня 2024 р.)
Зверніть увагу! За таких умов спрощений режим є добровільним, а не обов'язковим.
Які особливості спрощеного режиму порівняно з традиційним?
1. Трудовий договір укладається в письмовій формі державною мовою у двох примірниках (по одному примірнику для кожної із сторін).
2. Такий режим передбачає можливість встановлення індивідуальних умов праці працівника безпосередньо у трудовому договорі.
Наприклад: сторони трудового договору можуть на власний розсуд за взаємною згодою врегулювати свої відносини в частині виникнення і припинення трудових відносин, системи оплати праці, норм праці, розміру заробітної плати, надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат, норм робочого часу та відпочинку з додержанням нормальної тривалості робочого часу на тиждень, тривалості щотижневого безперервного відпочинку та інших прав і гарантій.
Зверніть увагу! У всякому разі такий трудовий договір НЕ може погіршувати становище працівника, порівняно з тими гарантіями, які надає трудове законодавство за звичайного трудового режиму.
3. На роботодавця не поширюються вимоги щодо ведення документації з кадрових питань, прийняття локальних нормативних актів та організаційно-розпорядчої документації.
4. Щорічні оплачувані відпустки та відпустки без збереження заробітної плати надаються працівникам з урахуванням таких особливостей:
- за бажанням працівника щорічна відпустка може бути поділена на частини будь-якої тривалості або надана повної тривалості;
- відпустка “за свій рахунок” за згодою сторін може надаватися більше ніж на 15 календарних днів на рік.
5. Роботодавець може розірвати трудовий договір обгрунтувавши причини такого розірвання та надавши працівнику компенсацію в розмірі не менше:
- половини мінімальної заробітної плати - якщо сума періодів роботи працівника у цього роботодавця становить не більше 30 днів;
- мінімальної заробітної плати - якщо сума періодів роботи працівника у цього роботодавця становить понад 30 днів;
- трьох мінімальних заробітних плат - якщо сума періодів роботи працівника у цього роботодавця становить понад 1 рік;
- п’яти мінімальних заробітних плат - якщо сума періодів роботи працівника у цього роботодавця становить понад 2 роки.
6. Трудовий договір розривається за ініціативою роботодавця шляхом підписання додаткової угоди про розірвання трудового договору або в односторонньому порядку шляхом надсилання працівнику у спосіб, передбачений в самому договорі, або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення офіційного повідомлення про розірвання трудового договору.
Важливо! У разі надсилання працівнику повідомлення про розірвання трудового договору засобами поштового зв’язку трудовий договір вважається розірваним з наступного робочого дня після дати вручення працівнику офіційного повідомлення роботодавця про розірвання трудового договору або через сім календарних днів з дня надходження поштового відправлення роботодавця у поштове відділення за адресою працівника.