Київський окружний адміністративний суд визнав протиправним і нечинним Наказ Міносвіти №910, виданий у 2024 році, за яким навчання в аспірантурі за контрактом не дає права на відстрочку!
Про це зазначає "Адвокат права".
Юристи нагадали, що Міністерство освіти і науки видало наказ, яким у 2024 році було скасовано вступ на денну форму навчання в аспірантурі за контрактом та відкориговано правила щодо поновлення навчання в аспірантурі. Це, за словами МОН, було зроблено для того, аби «навчання в аспірантурі не перетворилося на корупційний інструмент уникнення мобілізації».
Але цей наказ стосувався також і невійськовообов'язаних жінок, однак ця заборона не торкалася заброньованих чоловіків, до прикладу, тих, хто був заброньований у зв’язку з виконанням грантових донорських програм.
Позивач - жінка зазначила, що відповідно до норм міжнародного та українського права, має право здобувати освіту на платній основі за денною формою навчання у будь- якому закладі освіти, незалежно від форми власності, а державні органи не мають права жодним чином обмежувати їй доступ до такої освіти. Окремо позивач наголошувала на порушенні порядку прийняття Наказу №910.
Що вирішив суд?
1. Будь-які правові акти, які встановлюють умови прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2024 році повинні бути прийняті і оприлюднені на сайті МОН не пізніше 15 жовтня 2023 року (законодавчий припис), а, як ми знаємо, Наказ №910 оприлюднено наприкінці червня 2024 року – це перше порушення.
Починаючи з 16 жовтня 2023 року, всі громадяни, які мають намір вступити до закладу вищої освіти і почати здобувати вищу освіту у 2024 році, мають право і зобов’язані дотримуватися лише тих вимог щодо прийому на навчання до закладу освіти, які були оприлюднені до 15 жовтня 2023 року. При цьому, після 15 жовтня 2023 року будь-які зміни законодавства вже не можуть впливати на права особи щодо вступу на навчання до закладу освіти у 2024 році.
2. Оскільки право на освіту в Україні гарантоване Конституцією України, а оскаржуваний наказ стосується реалізації такого конституційного права, суд вважає, що мало відбутися обов’язкове громадське обговорення проекту Наказу №910, оскільки він стосуються системи освіти. Відповідного обговорення не було, тож Наказ №910 прийнятий з порушенням наведених вимог законодавства України, а отже є протиправним – це друге порушення.
Отже, МОН шляхом прийняття оскаржуваного наказу допустило порушення принципу правової визначеності як складового елементу верховенства права, адже, враховуючи наведене вище, тим самим створив ситуацію непередбачуваності щодо врегулювання правовідносин щодо здобуття освіти у 2024 році.
Суд визнав протиправним та нечинним Наказ №910 «Про деякі особливості набуття та поновлення статусу здобувача освіти».