У Коаліції організацій, які опікуються постраждалими від війни, просять владу допомагати молоді виїжджати з окупованих територій

Дата: 22.01.2025 16:39
Підтримка молоді з тимчасово окупованих територій (ТОТ) має відбуватися не лише в освітньому процесі на підконтрольній уряду України території, держава Україна має допомогти молоді виїжджати з окупації. 
 
Про це під час презентації 13 пріоритетних кроків у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України у 2025 році в Укрінформі заявила директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, передає кореспондент видання ZMINA
1

ТОТ України, зокрема через створення умов для здобуття освіти, правозахисниця підкреслила, що це ширший крок. Він має охоплювати підтримку та сприяння з боку держави, щоб молодь ухвалювала рішення виїхати з окупації.

“Така політика точно має охоплювати питання документів. Адже молоді люди на ТОТ, які досягли повноліття, часто ніколи не мали українського паспорта, і виїзд на підконтрольну уряду України територію для них дуже ускладнений. Наразі існує лише один  пункт пропуску, Доманово –Мокрани [на межі Брестської області Білорусі та Волинської області України], і білоруські прикордонники вимагають українські документи під час перетину кордону до України. А в молодих людей таких документів немає”, – розповіла Альона Луньова.
 
Вона закликала владу продумати, як заохотити молодь в окупації виїжджати з окупованих територій та забезпечити її приїзд на підконтрольну уряду України територію, виготовляти документи без необґрунтованого затримування, працевлаштовувати тощо. 
 
“Це має бути загалом частиною державної молодіжної політики, яка має враховувати фактор окупації – такої, що триває, та тривалої окупації. Не окремий курс, який був у Мінреінтеграції, це також дуже добре, справді, і важливо, але в державі має бути візія щодо молоді з окупованих територій”, – резюмувала правозахисниця.
 
Нагадаємо, 21 січня Коаліція організацій, які опікуються питаннями захисту прав постраждалих внаслідок збройної агресії проти України, оголосила 13 пріоритетних кроків для Верховної Ради та Кабміну у сфері захисту прав людини в умовах збройної агресії проти України на 2025 рік. 
 
Експертка Центру прав людини ZMINA з питань внутрішнього переміщення Марія Красненко пояснила, що ці 13 пріоритетних кроків пов’язані між собою для того, щоб державна політика була комплексною, єдиною і враховувала питання, які є актуальними для постраждалих від війни громадян. 
Коаліція висловила готовність до взаємодії, співкоординації та співпраці з урядом і парламентом “задля того, аби держава Україна вистояла, перемогла”. 

Ірина Загородня, комунікаційниця Центру прав людини ZMINA