Відмова від повістки: які можуть бути наслідки (судова практика)

Дата: 29.10.2023 12:24

Військовий стан та загальна мобілізація продовжуються, а тому не втрачає актуальності і тема вручення повісток. Законом передбачено обов’язок громадян прибувати за викликом до ТЦК та СП, а підставою для прибуття є належним чином складена та вручена повістка.

Про деталі щодо вручення повісток та наслідки за відмову від отримання роз'яснює "Адвокат права". 

ХТО МАЄ ПРАВО ВРУЧАТИ ПОВІСТКУ?

- органи місцевого самоврядування, керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі закладів освіти, незалежно від підпорядкування і форми власності, управителі багатоквартирних будинків та безпосередньо працівники ТЦК.

ЯКИЙ ПОРЯДОК СКЛАДЕННЯ І ВРУЧЕННЯ ПОВІСТОК?

  1. Повістка має бути складена зазделегідь (а не на місці!), містити усі особисті дані особи, підпис керівника ТЦК та бути скріплена печаткою;
  2. Повістка вручається уповноваженими особами особисто в руки (якщо це працівники ТЦК, то не будь-які, а спеціально уповноваженими на вручення повісток);
  3. Місце вручення повісток в чинному законодавстві не визначено, тобто це може бути будь-де;
  4. У разі відмови від отримання повістки має бути складений акт про відмову від отримання повістки із підписами уповноважених осіб та свідків. 

Працівники ТЦК не мають права:  вимагати перевірки особистих документів, самовільно проникати до житла та не можуть здійснювати затримання.

Відмова від отримання належним чином складеної та наданої повістки має наслідком накладення штрафу за ст. 210 КУпАП (порушення правил військового обліку) в розмірі від 850 до 1700 грн або за ст. 210-1 КУпАП (порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) - штраф від 3400 до 5100 грн.

Штраф накладається тільки після складання та вручення особі протоколу про адміністративне правопорушення, розгляду керівником ТЦК справи в присутності особи та винесення постанови.

Порушення порядку складання та/або вручення повістки є законною підставою для відмови від її отримання! 

ІЗ СУДОВОЇ ПРАКТИКИ

У справі № 731/566/23 чоловік відмовився від отримання повістки та довідався про накладення на нього штрафу уже з постанови ДВС. При розгляді справи суд встановив, що в матеріалах справи відсутня повістка про виклик до ТЦК, яку чоловік відмовився отримувати, в постанові неправильно вказано особисті дані особи: адресу, дату народження. Суть порушення у постанові не висвітлена, відсутні відомості про час та місце вчинення правопорушення, не зазначено, за якою частиною статті 210-1 КУпАП особу притягнуто до адміністративної відповідальності.
Суд визнав таку постанову незаконною та скасував накладений штраф.

В іншому випадку суд встановив, що після відмови від отримання повістки ТЦК одночасно склав щодо чоловіка два протоколи - за відмову від отримання повістки та за нез`явлення до ТЦК за повісткою і наклав два штрафи. 

Суд вирішив, що оскільки йшлося про два правопорушення, вчинені однією особою, які розглядає один і той самий орган, то ТЦК мав об’єднати два провадження в одне і накласти стягнення в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з вчинених, що ТЦК не зробив.

Проте оскільки чоловік не довів поважності причин відмови від отримання повістки і неявки до ТЦК, то суд не закрив справу, а направив її для здійснення належного розгляду в ТЦК.

У справі № 713/2942/23 суд встановив, що в ТЦК не було доказів відмови від отримання належним чином оформленої повістки, ТЦК не склав протокол про адміністративне правопорушення, не вручив його особі та не повідомив про розгляд справи. Крім того, ТЦК неправильно кваліфікував правопорушення, вказавши ч.1 ст.210-1 КУпАП, чамість частини 2, яка передбачає вчинення правопорушення в особливий період, - та скасував накладений штраф.

При цьому відмова військовозобов`язаного від отримання повістки без поважних причин, так само як і також самовільна неявка в ТЦК не звільняє від відповідальності у виді штрафу, прикладом чого є рішення Луцького міськрайонного суду Волинської області від 22 вересня 2023 року.

ВИСНОВОК: усе має бути законно з боку обох сторін та з боку ТЦК в першу чергу. В наших реаліях знати порядок та закони - це життєва необхідність!