Військовослужбовець після отримання контузії відмовився за наказом форсувати Дніпро: яке рішення прийняв суд і як його мотивував

Дата: 22.04.2024 09:22

Військовослужбовця однієї з бригад морської піхоти було засуджено за відмову виконати наказ командира, який полягав у необхідності форсувати річку Дніпро та закріпитися в селі Кринки Херсонської області.

Деталі справи повідомляє Судово-юридична газета.

Так, у матеріалах справи зазначено, що військовослужбовець, уродженець Івано-Франківської області, проходив службу за мобілізацією на посаді стрільця-оператора однієї з бригад морської піхоти.

Восени 2023 року бригада виконувала завдання на території Миколаївської та Херсонської областей у складі угрупування "Південь".

5 листопада 2023 року командир роти морської піхоти на шикуванні особового складу підрозділу довів до підлеглих бойовий наказ – форсувати річку Дніпро, провести наступальні дії в напрямку населеного пункту Кринки та зайняти там перехрестя доріг. При цьому, ймовірно, передбачаючи можливість відмови підлеглих від виконання наказу, командир роти здійснював відео фіксацію шикування на мобільний телефон.

Військовий, про якого йде мова, публічно заявив про незгоду з наказом командира роти та відмовився його виконувати, що було зафіксовано на камеру телефону. Згодом він став фігурантом кримінального провадження за ч. 4 ст. 402 (непокора, вчинена в умовах воєнного стану чи в бойовій обстановці) Кримінального кодексу. Затримано військовослужбовця було 11 грудня.

В судовому засіданні підозрюваний провину не визнав і розповів, що раніше, під час бойових дій, отримав контузію. Про погіршення стану здоров’я він заздалегідь попередив командирів та просив дозволити пройти йому ВЛК. Однак, за його словами, ВЛК не звернула уваги на його скарги і визнала придатним для проходження військової служби, хоча як зазначив військовослужбовець, станом на листопад 2023 року він почував себе погано, як у фізичному, так і у морально-психологічному стані.

Крім того, військовий зазначив, що у нього на утриманні є дитина, яка має інвалідність, та бабуся похилого віку.

З огляду на зазначене, військовослужбовець попросив суд не призначати йому покарання у виді реального позбавлення волі.

Разом з тим, свідки – інші військовослужбовці роти морської піхоти, розповіли, що чоловік відмовився виконати наказ командира, оскільки злякався та й взагалі боїться води. На стан здоров’я чи поганий психологічний стан начебто не скаржився і додали, що відмова підозрюваного від виконання наказу негативно вплинула на психологічний клімат у підрозділі. 

Дослідивши позиції сторін і покази свідків, суд зазначив, що наказ командира роти на форсування річки Дніпро не носив "явно злочинного змісту, у зв`язку з чим підлягав беззастережному та неухильному виконанню з боку останнього".

Суд підкреслив, що командир (начальник) "має право віддавати підлеглому накази, а підлеглий зобов`язаний їх виконати сумлінно, точно та у встановлений строк".

Відповідно до ст. 37 Статуту внутрішньої служби ЗСУ військовослужбовець після отримання наказу відповідає: "Слухаюсь" і далі виконує його. Для того, щоб переконатися, чи правильно підлеглий зрозумів відданий наказ, командир (начальник) може зажадати від нього стисло передати зміст наказу. Підлеглий має право звернутися до командира (начальника) з проханням уточнити наказ.

Відтак, 11 квітня Снігурівський райсуд Миколаївської області визнав військовослужбовця винуватим у вчиненні, правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 402 КК та призначив покарання у виді позбавлення волі строком на 5 років.