Військовий облік для жінок: кому треба з’явитися до ТЦК та СП?

Дата: 30.05.2024 09:09

Наразі в Україні ставати на військовий облік в обов’язковому порядку мають лише певні категорії жінок. Для інших це відбувається добровільно. При цьому призивати на службу або залучати до робіт із забезпечення оборони держави, можуть у добровільному порядку.

Що ж робити жінкам з оновленням даних розповідає "Адвокат права".

КОМУ ОБОВ’ЯЗКОВО СТАВАТИ НА ОБЛІК?

На військовий облік мають стати жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю (абзац 1 частини 11 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу»). При цьому вони мають бути придатними до проходження військової служби за станом здоров’я та віком.

Важливо!

Раніше була чинною норма, що жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю та не перебували на військовому обліку, могли працевлаштовуватися як невійськовозобов’язані до кінця 2026 року.

Однак Кабмін своєю Постановою №563 від 16 травня 2024 року цю норму прибрав.

Тобто, жінки за медичною та фармацевтичною спеціальностями можуть влаштуватися на роботу виключно після постановки на військовий облік у ТЦК та СП.

Крім того, жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.

Отже, станом на сьогодні всі жінки, які здобули освіту та працюють за медичною або фармацевтичною спеціальностями, мають стати на військовий облік, а всі без виключення військовозобов’язані жінки мають оновити свої дані.

Нагадуємо, що зробити це можна через ТЦК та СП, ЦНАПи та Резерв+.

ЧИ МОЖУТЬ МОБІЛІЗУВАТИ ЖІНОК, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ НА ОБЛІКУ?

Наразі в частині 12 статті 1 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу» вказано, що жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу або залучати до робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час в добровільному порядку.

Нагадуємо, що жінки виконують військовий обов’язок на рівних засадах з чоловіками, що включає прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу, проходження військової служби, проходження служби у військовому резерві, виконання військового обов’язку в запасі та дотримання правил військового обліку.

Важливо!

КК України містить і статтю 337, яка передбачає окрему кримінальну відповідальність за ухилення від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів. Нещодавно за цією статтею покарали жінку-медсестру.