Хто може вручати повістки в Україні, які документи повинні пред’явити уповноваженні особи на вручення повісток, де можуть вручити повістку та як це робиться законно?
В умовах воєнного стану в Україні питання вручення повісток стало одним з найактуальніших.
Знання того, хто має право вручати повістки, які документи для цього потрібні та як повинні себе поводити уповноважені особи, допоможе вам уникнути непорозумінь та захистити свої права.
Адвокат Вадим Чунжин розбирає приписи Постанови Кабінету міністрів від 16 травня 2024 р. № 560 «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період».
Хто має вручати повістки
Відповідно до п.31. зазначеної постанови:
1) Представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки — в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідного територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
2) Представники структурних підрозділів районних, міських держадміністрацій (військових адміністрацій) — в межах адміністративної території, на яку поширюється повноваження відповідної районної, міської держадміністрації (військової адміністрації);
3) Представники виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад — в адміністративних межах населених пунктів та територій, на які поширюється повноваження відповідних виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад;
4) Представники підприємств, установ, організацій — на території підприємств (установ, організацій) та в місцях виконання працівниками робіт (обов’язків); представники відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ (тільки резервістам та військовозобов’язаним, які перебувають в зазначених органах на військовому обліку) — на усій території України.
Поліцейські не мають право вручати повістки для цього існують уповноважені особи з відповідними посвідченнями!
Заверніть увагу, що повістку звичайному громадянину вручають по принципу адміністративно - територіальної приналежності до відповідних адміністративних меж, тобто уповноважена особа з іншого району або підприємства не може вручити Вам повістку, якщо Ви знаходитесь не на території того міського району/міста/села.
Посвідчення уповноваженої особи дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка).
Є виняток, якщо громадяни є резервістами та військовозобов’язаними, які перебувають на військовому обліку у відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, видається керівником зазначеного органу, яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою. Тоді посвідчення уповноваженої особи дійсне на усій території України у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка, службового посвідчення).
Які документи повинні пред’явити уповноважені особи
- паспорт громадянина
- посвідчення офіцера
- військовий квиток
- службове посвідчення
- посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки
- наказ відповідного керівника на видачу, посвідчення та вручення повісток.
Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки видається:
1) Головою (начальником) обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, міської держадміністрації (військової адміністрації), яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою. Таке посвідчення дійсне на адміністративно-територіальній одиниці, керівником якої видано посвідчення, у разі пред’явлення паспорта громадянина (посвідчення офіцера, військового квитка).
2) Посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, резервістам та військовозобов’язаним, які перебувають на військовому обліку у відповідному підрозділі розвідувальних органів, Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, видається керівником зазначеного органу, яке засвідчується його особистим підписом та скріплюється гербовою печаткою.
Порядок вручення повістки
Старший групи оповіщення, представник, уповноважений вручати повістки, територіального центру комплектування та соціальної підтримки, відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органах СБУ зупиняє (підходить до) громадянина та відрекомендовується, повідомляє про мету зупинки (прибуття) та спілкування.
На вимогу громадянина пред’являє свій паспорт громадянина (посвідчення офіцера, військовий квиток, службове посвідчення),посвідчення особи, уповноваженої вручати повістки, а також пропонуєгромадянину пред’явити його паспорт та військово-обліковий документ(військово-обліковий документ в електронній формі).
Якщо особа підлягає оповіщенню відповідно до розпорядження голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов’язаних районного (міського) територіального центру комплектування, їй вручається повістка.
Що має містить повістка
1) Прізвище, власне ім’я та по батькові (за наявності) і дата народження громадянина, якому адресована повістка;
2) Найменування районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіонального органу СБУ, що видав повістку;
3) Мета виклику до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділів чи відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
4) Місце, день і час явки за викликом;
5) Підпис (кваліфікований електронний підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку, дата підпису; 6) Реєстраційний номер повістки;
7) Роз’яснення про наслідки неявки і про обов’язок повідомити про причини неявки.
Стислі висновки:
1) Чітко визначено коло осіб, хто має вручати повістки.
2) Визначено які документи повинні мати уповноважені особи та ким повинні бути підписані посвідчення на видачу повісток.
3) Повістка має видаватися тільки уповноваженими особами на конкретній адміністративно територіальної одиниці.
4) Чітко прописаний порядок вручення повістки та що має містити повістка.
"Ми живемо у таку годину, що усі військовозобов’язанні повинні встати на захист нашої Батьківщини але усе повинно здійснюватися у межах правового поля тому що відповідно до ст. 1 Конституції України: "Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава" - зазначив адвокат Вадим Чунжин.