Виїзд за кордон в умовах воєнного стану: відповіді на актуальні запитання

Дата: 03.06.2022 13:10

Виїзд за кордон в умовах воєнного стану у багатьох українців викликає чимало запитань.

На найбільш часто запитувані відповідає Юридичний порадник для ВПО.

1. Чи можна виїхати за межі України без закордонного паспорта?

Згідно з чинними Правилами перетинання державного кордону громадянами України виїзд за кордон дозволяється за наявності одного із таких документів:

  • паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
  • дипломатичного паспорта;
  • службового паспорта;
  • посвідчення особи моряка;
  • посвідчення члена екіпажу.

Разом із тим виїхати за межі країни українці також можуть і за внутрішніми паспортами. Таку можливість після тимчасової заборони прикордонники поновили 18 квітня, враховуючи, що в умовах воєнного стану громадяни України не можуть швидко і вчасно оформити закордонний паспорт.

2. Скільки грошей дозволяється взяти із собою?

Якщо кошти зберігаються на банківських рахунках, жодних підтверджень надавати під час виїзду за межі України не потрібно. Сума у цьому випадку ніяк не впливає. Натомість діють обмеження щодо вивезення готівки та банківських металів.

Так, на одну людину вільно (без декларування) дозволяється переміщувати готівку та банківські метали в сумі, що НЕ перевищує в еквіваленті 10 000 євро. Сюди входить гривня, іноземна валюта (долари, євро, фунти тощо), банківське золото, срібло тощо. Якщо коштів чи банківських металів із собою буде більше ніж на 10 000 євро, необхідно подбати про їх письмове декларування під час проходження митного контролю.

Підкреслимо, що декларування не передбачає сплати податків, проте вимагає надання документів, що підтверджують законність походження коштів та металів, а саме:

  • зняття готівки з власних рахунків у банках (фінансових установах);
  • здійснення валютно-обмінної операції з готівкою, якщо така мала місце;
  • придбання банківських металів.

Важливий нюанс: довідка про зняття коштів з рахунку дійсна не довше як 90 днів.

Звертаємо також увагу, що підтвердження вимагається лише на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10000 євро. У будь-якому випадку «забувати» про декларування не варто. Якщо митники виявлять, що людина перевозить без декларування готівку та банківські метали на суму більшу 10 000 євро, вони вимагатимуть від неї сплати штрафу у розмірі 1700 грн, а також можуть скласти протокол та вилучити незадекларовані кошти.

3. Чи потрібно оформлювати для виїзду страховий поліс на автомобіль?

За великим рахунком усе залежить від того, в яку країну планується виїзд. Так, міжнародний страховий сертифікат (зелена карта) з 28 квітня є обов’язковим під час перетину кордону з Польщею. У свою чергу прямуючи з України до Молдови такий поліс необхідно буде оформити протягом 24 годин після в’їзду на молдовську територію. У будь-якому випадку перед поїздкою варто ознайомитися з діючими правилами тієї країни, до якої планується виїзд.

4. Чи дійсно, що чоловікам, які постійно проживають за кордоном, дозволили виїзд за кордон?

Відповідні зміни до Правил перетинання державного кордону громадянами України не вносилася, проте Державна прикордонна служба України дійсно дозволяє таким громадянам виїжджати за кордон, керуючись власними вказівками та рекомендаціями. Щоб скористатися такою можливістю, чоловікам призовного віку для отримання дозволу на виїзд необхідно буде показати:

  • відмітку міграційної служби в паспортному документі «Постійне проживання в «___»/печатка «Оформлено виїзд на постійне проживання» АБО
  • відмітку дипломатичної установи України в паспортному документі «Постійне проживання «___»/«Прийнятий на консульський облік»).

Так саме послаблення зроблені прикордонниками і для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, що навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти. Для отримання дозволу на виїзд з України таким особам потрібно надати:

  • студентський квиток або студентську візу;
  • перекладені та нотаріально завірені документи про навчання у закордонному вузі;
  • військово-облікові документи із записом щодо надання відстрочки від призову (призову за мобілізацією);
  • довідку, видану територіальним центром комплектування та соціальної підтримки для виїзду за кордон для здобувачів фахової передвищої та вищої освіти, асистентів-стажистів, аспірантів та докторантів, які навчаються за кордоном за денною або дуальною формами здобуття освіти.

Детальніше про це можна дізнатися тут https://cutt.ly/xJjFXeb

5. Які правила діють при виїзді за кордон дитини?

Діти, яким виповнилося 16 років, можуть виїжджати за межі України за наявності будь-якого із документів, що посвідчують особу, зокрема ID-картки, закордонного паспорта. Разом із тим виїзд за кордон дітей, які НЕ досягли 16-річного віку, дозволяється в супроводі одного з батьків, баби, діда, повнолітніх брата, сестри, мачухи, вітчима або інших осіб, уповноважених одним з батьків письмовою заявою, завіреною органом опіки та піклування за наявності:

  • паспорта громадянина України, АБО
  • свідоцтва про народження дитини (за відсутності паспорта громадянина України), АБО
  • документів, що містять відомості про особу.

Крім того, в умовах воєнного стану батькам, опікунам, піклувальникам дозволяється вносити інформацію про дитину до свого закордонного паспорту. Також певні особливості є у випадках, коли дитина має інвалідність або тяжку хворобу, залишилися сиротою.