Яку позовну давність слід застосовувати до вимог у зв'язку з недоліками проданого товару?

Дата: 18.11.2023 15:56

ВПВС у постанові від 06.09.2023 у справі № 910/18489/20 https://reyestr.court.gov.ua/Review/114904857 дійшла висновку, що суди не дослідили зібрані у справі докази щодо дня встановлення покупцем недоліків поставленого обладнання та відповідно дати початку перебігу позовної давності за вимогою покупця про відшкодування збитків згідно з ч. 8 ст. 269 ГК України, тому неправомірно не застосували позовну давність до вимог про стягнення такого відшкодування.

Було зауважено, що у господарських відносинах позовна давність за вимогами щодо виявлення прихованих недоліків товару, на який встановлений гарантійний строк, становить один рік (ст. 681 ЦК України), а за позовами щодо виявлення явних недоліків таких товарів - шість місяців (ч. 8 ст. 269 ГК України).

Оскільки недоліки поставленого устаткування були виявлені під час його використання, тобто не були явними, до вимог покупця про відшкодування збитків за договором поставки у разі наявності підстав для їх задоволення слід застосовувати позовну давність, передбачену ст. 681 ЦК України.

Початок відліку позовної давності щодо стягнення збитків і штрафу слід розпочати з наступного дня після складення висновку експерта, передбаченого відповідним пунктом договору поставки.

Однак спеціальна позовна давність не спливла, зважаючи на дію Закону № 540-ІХ, згідно з яким під час дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені, зокрема, статтями 258, 681 ЦК України продовжуються на строк його дії.

Адвокат Михайло Гуцал