За яких підстав "ухилянт" може отримати звільнення від відбування покарання з випробуванням: судова практика

Дата: 04.07.2024 09:34

З початку повномасштабної війни в Україні суди не дуже хочуть звільняти від відбування покарання "ухилянтів". Основна теза - "звільнення від відбування призначеного покарання з випробуванням створює в очах громадян негативне враження безладдя та безкарності".

Більш нову судову практику розбирав "Адвокат права".

Фабула (типова)

Після отримання повістки та проходження медичного обстеження за рішенням військово-лікарської комісії військовозобов’язаного було визнано здоровим і придатним до несення військової служби та таким, що підлягає призову за мобілізацією. У подальшому йому було вручено повістку із зобов’язанням прибути до ТЦК для направлення на військову службу за мобілізацією. Однак він не прибув до місця призову за мобілізацією.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій

Місцевий суд визнав винуватим та засудив військовозобов’язаного за статтею 336 КК України, і на підставі статті 75 КК України звільнив від відбування покарання з випробуванням. Апеляційний суд скасував цей вирок в частині призначено покарання і ухвалив новий вирок, яким визнав винуватим та засудив військовозобов’язаного за статтею 336 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 3 роки 1 місяць. Тобто до реального покарання.

Позиція Верховного Суду

У касаційній скарзі захисник зазначає, що під час апеляційного розгляду засуджений беззаперечно визнав вину та розкаявся у вчиненому, запевнив про відсутність у нього намірів ухилитися від мобілізації у майбутньому та висловив готовність проходити службу в ЗСУ та на даний час призваний на військову службу за мобілізацією. Тому вважає, що вирок апеляційного суду про можливість виправлення обвинуваченого лише в умовах ізоляції його від суспільства є необґрунтованим.

Касаційний кримінальний суд скасував вирок апеляційного суду та призначив новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Зокрема, суду апеляційної інстанції необхідно врахувати нові обставини, встановлені в ході касаційного розгляду, які можуть суттєво вплинути на висновки апеляційного суду за наслідками перевірки вироку суду першої інстанції – призив на військову службу та її фактичне проходження.

Отже, за яких підстав ухилянт може отримати звільнення від відбування покарання з випробуванням?

- Піти служити в ЗСУ!