Застосування РРО/ПРРО: що робити ФОПам, які штрафи?

Дата: 21.01.2022 10:33
Інформаційний простір ТОВ ПРАВО ЛЮКС підготував консультацію щодо застосування РРО/ПРРО.
 
1. Що таке РРО/ПРРО?
2. Хто зобов’язаний використовувати РРО/ПРРО?
3. Хто з підприємців зобов’язаний вести облік товарних запасів та підтверджувати їх походження первинними документами?
4. Чи правомірне застосування І групи єдиного податку при торгівлі на території ринку в магазині?
 
1.Що таке РРО/ПРРО?
 
2022 рік приніс майже всім підприємцям "подарунок під ялинку" а саме обов’язкове застосування РРО/ПРРО для підприємців ІІ-IV групи єдиного податку.
 
Свій початок запровадження обов'язкового застосування РРО / ПРРО бере ще від моменту ухвалення Законів України від 20.09.2019 № 128-IX та від 20.09.2019 № 129-IX, якими було запроваджено низку новацій у цій сфері.
 
Детальне визначення понять РРО та ПРРО міститься у статті 2 Закону № 265/95-ВР.
 
Простими словами РРО - це класичний касовий апарат, який виконує фіскальні функції, веде облік кількості проданих товарів (наданих послуг) та передає інформацію про розрахункові документи і фіскальні звітні чеки в електронній формі по дротових або бездротових каналах зв'язку до органів ДПС України.
 
У той же час ПРРО - це програма, яку можна завантажити на будь-який пристрій (смартфон, планшет, ноутбук), що виконує ті ж функції, що і звичайний РРО, але одразу передає інформацію по кожній операції на сервер ДПС України.
 
2. Хто зобов’язаний використовувати РРО/ПРРО?
 
Обов'язковим застосування РРО/ПРРО з 01.01.2022 року стало для ФОП, які перебувають як на загальній системі, так і на спрощеній системі оподаткування (платників єдиного податку ІІ-IV груп).
 
Тобто, суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через РРО або ПРРО (стаття 3 Закону № 265/95-ВР).
 
При розрахунках виключно через IBAN (Айбан) застосування РРО/ПРРО не є обов’язковим.
 
3. Хто з підприємців зобов’язаний вести облік товарних запасів та підтверджувати їх походження первинними документами?
 
Такі вимоги поширюються на наступних фізичних осіб – підприємців:
  1. Платників єдиного податку, які зареєстровані платниками ПДВ;
  2. Підприємців, які провадять діяльність з реалізації технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту;
  3. Підприємців, які провадять діяльність з реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення;
  4. Підприємців, які провадять діяльність з реалізації ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння).
 
4. Чи правомірне застосування І групи єдиного податку при торгівлі на території ринку в магазині?
 
Податковим кодексом (п. 291.4) чітко визначено, що до першої групи відносяться фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
 
Також чинною ІНСТРУКЦІЄЮ щодо заповнення форми державного статистичного спостереження N 12-торг "Про наявність і використання торгової мережі на ринках та реалізацію сільськогосподарської продукції на них" чітко визначено поняття торгового місця, а саме:
ТОРГОВЕ МІСЦЕ - площа, відведена для розміщення необхідного для торгівлі інвентарю (вагів, лотків тощо) та здійснення продажу продукції з прилавків (столів), транспортних засобів, причепів, візків (у тому числі ручних), у контейнерах, кіосках, палатках тощо. До торгових місць на ринках не належать магазини та об'єкти ресторанного господарства.
 
Отже, здійснювати діяльність в магазинах з використання І групи ЄП є неправомірним.
 
Дуже часто підприємці задають питання щодо відповідальності у такому випадку. Тут податківці посилаються на положення ПКУ «293.4. Ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої - третьої групи (фізичні особи - підприємці) у розмірі 15 відсотків: 5) до доходу, отриманого платниками першої або другої групи від провадження діяльності, яка не передбачена у підпунктах 1 або 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу відповідно.»
 
Тобто, якщо ФОП здійснює діяльність в магазинах з використанням І групи ЄП то він ризикує потрапити під перерахунок доходів за ставкою ЄП -15 % з дати, що підтверджує діяльність в магазині (це може бути договір оренди та ін. документи).
 
 
Інформаційний простір ТОВ ПРАВО ЛЮКС