Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації – це одне явище, а звільнення з військової служби – інше, і регулюються ці явища різними нормативно-правовими актами:
- відстрочка від мобілізації – стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- звільнення з військової служби – стаття 26 Закону України «Про військовий обов’язок та військову службу».
Контракт припиняється (розривається), а військовослужбовці, які проходять військову службу за контрактом, звільняються з військової служби на підставах:
1. За віком:
- за умови досягнення граничного віку перебування на військовій службі.
2. Станом здоровʼя:
- як непридатні – на підставі висновку (постанови) військово-лікарської комісії про непридатність до військової служби або про тимчасову непридатність до військової служби з переоглядом через 6–12 місяців;
- за наявності інвалідності (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
3. Засуджені до обмеження чи позбавлення волі:
- у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком суду, яким призначено покарання у виді позбавлення волі або обмеження волі.
4. За сімейними обставинами або з інших поважних причин:
повний перелік за цим Посиланням.
5. Звільнені з полону:
- у зв’язку із звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
6. Вищий офіцерський склад:
- у зв’язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів — у разі неможливості їх використання на службі.
7. Закінчення контракту:
- у зв’язку з закінченням строку служби (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу) у разі закінчення строку контракту, укладеного під час дії воєнного стану.
8. За власним бажанням:
- для військовослужбовців із числа іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України), але не раніше шести місяців проходження ними безперервної військової служби.
9. У зв’язку із призначенням (обранням) на посаду:
- судді, судді Конституційного Суду України, члена Вищої ради правосуддя, члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, керівника служби дисциплінарних інспекторів Вищої ради правосуддя, його заступника, дисциплінарного інспектора Вищої ради правосуддя.