Медична евакуація: як військовослужбовцю потрапити на лікування до спеціалізованих клінік Європи?

Дата: 09.02.2024 20:40

В умовах повномасштабної війни щодня зростає кількість травмованих та поранених українців, які потребують спеціалізованої медичної допомоги та подальшої реабілітації.

МОЗ разом із міжнародними партнерами евакуюють постраждалих українців на лікування за кордон завдяки механізму медичної евакуації (MedEvac). До клінік Європи евакуюють цивільних та військових зі складними травмами, опіками та хронічними захворюваннями.

У Міністерстві охорони здоров'я зазначають, що забезпечення військовослужбовців, які боронять територіальну цілісність України, необхідною медичною та/або реабілітаційною допомогою, доступ до якої зараз обмежено через війну, є пріоритетом для держави і тому минулого року процедуру направлення захисників та захисниць на лікування за кордон було значно спрощено.

Алгоритм медичної евакуації на лікування до європейських клінік для військових наступний: 

Військовослужбовцям не потрібно отримувати висновок консиліуму військово-медичної установи. Саме лікарня, де військовий лікується чи проходить реабілітацію, самостійно визначає, чи потрібно йому/їй їхати на лікування за кордон.

Крім того, саме медзаклад готує перелік документів, серед яких:

  • згода військового/військової або його/її законного представника на лікування за кордоном;
  • згода на обробку та передачу персональних даних медзакладам іноземних держав;
  • виписка з медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого за формою, затвердженою МОЗ;
  • висновок про необхідність направлення військового/військової на лікування за кордон.

Знайти шаблони таких документів можна на веб-сайті МОЗ в розділі «документи».

Далі висновок разом із документами лікарня надсилає до державного органу зі складу сектору безпеки й оборони, в якому військовий/військова проходить службу. Державний орган надсилає на розгляд МОЗ в електронній формі лист-направлення з копіями документів.

Після цього МОЗ подає запит до країн ЄС щодо готовності надати захиснику України необхідну медичну допомогу та інформує Командування Медичних сил або державний орган, що входить до складу сектору безпеки і оборони, адміністрацію Держприкордонслужби та МЗС про погоджений з іноземною стороною перелік захисників України, яких можуть прийняти на лікування за кордоном.

Далі військових транспортують до закордонної клініки.

У МОЗ повідомили, що загалом у рамках взаємодії вже евакуювали понад 4100 постраждалих українців.

Детально ознайомитися з дієвими маршрутами, за якими постраждалі громадяни можуть бути скеровані на лікування за кордон, можна за посиланням.