Обшук – мабуть найпопулярніша слідча дія і основний головний біль для власників бізнесу та їх адвокатів. Тому ми не втомлюємось нагадувати вам основні правила поводження під час обшуку, раптом ваш адвокат не зміг вчасно приїхати щоб керувати цим процесом.
Так от, перше, що потрібно зробити – взяти у слідчого ухвалу суду щодо вашого обшуку і ретельно вивчити її на предмет:
- Відповідності імен представників правоохоронних органів.
- Відповідності адреси та даних підприємства, що перевіряються.
З ухвали бажано зробити копію (чи сфотографувати), щоб мати хоч якесь документальне підтвердження. Якщо слідчі завітали до вас із «посиленням» в ролі силових підрозділів ви можете зателефонувати в поліцію та повідомити про спробу незаконного проникнення до приміщення.
Друге – варто організувати свої дії безпосередньо під час обшуку. Дії слідчих варто фіксувати. Чинне законодавство дозволяє фіксувати дії під час обшуку на будь-який прилад, здатний робити відеофіксацію (в тому числі і телефон).
Бажано не дозволяти працівникам самостійно спілкуватись з представникам контролюючих органів, а попередньо – розʼяснити їм право не відповідати на запитання без офіційного виклику на допит.
Третє важливе питання – вилучення майна під час обшуку. Слідчі мають право вилучати майно, якщо, на їх думку, воно зможе бути речовим доказом або ж забезпечить спеціальну конфіскацію. Уважно вивчить список вилученого майна в протоколі обшуку, якщо щось зазначено некоректно – впишіть це у зауваження перш ніж його підписувати, зніміть для себе копію документу.
В подальшому вилучене майно має бути або повернуто власнику, або щодо нього подано клопотання про арешт тимчасово вилученого майна (протягом 48 годин після безпосереднього вилучення). Оскільки і вилучення, і подальший арешт позбавляє власника можливості користування і розпорядження таким майном, що негативно впливає на господарську діяльність, власнику майна треба діяти дуже швидко. По-перше – моніторити подання слідчими органами подання клопотання про накладення арешту на таке майно. По-друге, використовувати свої процесуальні права в частині оскарження накладеного арешту. Ви маєте можливість зробити це і у випадку, якщо були присутніми під час судового засідання з цього питання, і у випадку, якщо не були присутніми (шляхом заявлення клопотання про скасування арешту).
Як бачите, законодавство залишає достатній обсяг прав для захисту інтересів під час обшуку, проте діяти потрібно буде дуже чітко і оперативно.